Emmerová: Jít do senátu? To ale nebyl můj nápad

Mezi poražené v senátním obvodu Plzeň-jih, kde rozhodlo už první kolo, patří ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Sociální demokraté nemají při volbách se zdravotnickými ministry štěstí už delší dobu. Před rokem neprošla do druhého kola senátních voleb Marie Součková v Brně…

Letos v červnu dostal její nástupce Jozef Kubinyi stranickou důtku za své výroky o podezřelých zakázkách své předchůdkyně. Měly být příčinou fiaska v evropských volbách.

Při podzimních volbách měla ČSSD zdravotnictví jako hlavní téma. Přitom ministryně dostala třikrát méně hlasů než její soupeř, primátor Jiří Šneberger.

HN: Jak si vysvětlujete tak výrazný propad? Dostala jste skoro stejně hlasů, jako prakticky neznámá kandidátka z KSČM Zdeňka Hornofová.

Je to tím, že se volí politické strany, ne osobnosti. A navíc – mě zásadně poškodila prezentace v médiích, která proti mně vedla cílenou antikampaň. Trpěla jsem za to, že jsem poukázala na koncepci středočeského zdravotnictví. Ale jestli si voliči nepřejí, aby se zabránilo privatizaci, tak tady prostě bude ve zdravotnictví tvrdá konkurence.

HN: Nepřeceňujete vliv jednoho sporného zákona?

Je asi pravda, že zákon vypadá jako podivný a že možná nakonec neprojde. Připouštím, že je sporné, do jaké míry může zákon nařizovat krajům. Ale s tím se svezly i jiné věci. Aféra s teroristickým útokem, také naprosto cíleně vyvolaná kauza kolem broumovské nemocnice. Nebo ten sprostý článek v Respektu, který tak primitivně dehonestuje světově uznávanou léčbu kyslíkem.

HN: Nepodcenila jste volební kampaň? Na rozdíl od plzeňského primátora jste v případě zvolení nehodlala opustit svůj post.

Přesvědčování voličů jsem určitě nepodcenila. Nezačala jsem v posledních týdnech, snažím se dlouhodobě pracovat pro lidi co nejvíc, ale asi to nikam nevede. Dala jsem do kampaně obrovské úsilí, ale takovýto výsledek? A abych kandidovala, to nebyl můj nápad, to vzešlo z okrsku.

HN: Někdo vás k tomu přinutil?

To ne.

HN: Může mít volební neúspěch vliv na další setrvání v čele úřadu?

To nevím. Je předčasné o něčem takovém mluvit. A abych sama odcházela, to by bylo zbabělé. Budu se muset poradit a zkonzultovat některé věci s vedením ČSSD.

Miroslav Petr, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!