Emmerová koncepci stáhla

Rozhodnutí o očekávané koncepci zdravotní péče na léta 2005 až 2009 včera ve vládě nepadlo. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) materiál stáhla.
Koncepci kritizovala část odborné veřejnosti, opozice i někteří členové kabinetu, především vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn…

Ministryně v dokumentu počítala ve shodě s programem sociální demokracie s posílením role a zodpovědnosti státu při kontrole hospodaření zdravotních pojišťoven, stejně jako nemocnic.

Nechce rozšiřovat trh ve zdravotnictví, naopak si dala za cíl ochranu veřejného vlastnictví v převažující části nemocnic.

Při přípravě koncepce se ministryně dostala do sporu s Jahnem, který v materiálu postrádal ekonomickou část a doporučení Světové banky.

„Můj zájem je zejména na finanční stabilizaci zdravotnictví,“ uvedl již dříve Jahn.

Emmerová odmítla růst spoluúčasti a přímých plateb pacientů.

Je i proti připojištění v sektoru veřejných služeb, připouští je pouze v síti soukromých zdravotnických služeb.

Ministryně v koncepci plánuje rázné zásahy v lékové politice, kde vidí možnost úspor, stejně jako v plánování investic.

Pomoci mají i zdravotní knížky

Snížit spotřebu léků mají např. i zdravotní knížky, které chce Emmerová zavést. Do nich by lékař zapisoval při každé návštěvě medikamenty, které pacientovi předepíše, a tak všichni lékaři, ke kterým pacient přijde, by měli přehled, co pacient bere.

Tím by se dalo množství léků omezit, protože některé působí proti sobě a pacientovi při velkém množství mohou způsobit spíše újmu než prospěch.

Jahn počítá se zavedením komerčního připojištění a oddělením nadstandardní péče, za kterou by pacient platil, od standardní, která by dál byla hrazena ze zdravotního pojištění.

S pojetím zdravotnictví jako veřejné služby nesouhlasí soukromí lékaři. Podle nich koncepce by měla být průchodná napříč politickým spektrem, protože jen tak je možné uvažovat ve zdravotnictví na pět let dopředu.

Odbory píší vládě

Odbory a zaměstnavatelé upozornili v úterý dopisem kabinet, že ministryně zdravotnictví Milada Emmerová nerespektovala jejich doporučení na úpravy koncepce zdravotní péče.

Sociální partneři požádali vládu, aby text neschválila, a uložila ministryni, ať ho přepracuje podle doporučení tripartity.

Právo

Ohodnoťte tento článek!