Emmerová: odmítám přímé platby u zubařů

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová v úterý Právu sdělila, že odmítá, aby pacienti platili i za základní ošetření u zubařů z ruky do ruky. Reagovala tak na víkendový sněm České stomatologické komory…

Bylo by to porušení listiny práv a svobod občanů, míní ministryně

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová v úterý Právu sdělila, že odmítá, aby pacienti platili i za základní ošetření u zubařů z ruky do ruky.

„Bylo by to porušení listiny práv a svobod občanů, kde je uvedeno, že každý má právo na ochranu zdraví, přičemž občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou péči,“ uvedla ministryně.

Reagovala tak na víkendový sněm České stomatologické komory, který, jak jsme v pondělí uvedli, přišel s myšlenkou, že u zubařů by se kromě akutního ošetření platilo z ruky do ruky s tím, že vinu na tom má vláda, která zhoršuje zubařům podmínky pro práci, a také zdravotní pojišťovny, které neplatí včas.

„Zubařů je stále méně a pokud stát nevytvoří podmínky, budeme nuceni na systém přímých plateb v příštím roce, kdy nám končí smlouvy se zdravotními pojišťovnami, přejít,“ prohlásil Jiří Pekárek.

Ministryně ale tvrdí, že Pekárek svým prohlášením popírá ústavně zakotvená práva občanů, a to ona nemůže přijmout.

„Kdyby se vyjmula zubní péče ze systému zdravotního pojištění, byl by to precedens. Nelze vyloučit, že by totéž mohli udělat třeba další lékaři určitých specializací, a to by vážně ohrozilo úroveň zdravotní péče v České republice. Tímto způsobem postupovat nelze. Kam by chodili potom lidé, kteří na ošetření nebudou mít peníze? Takový stav v žádném případě nemohu dopustit,“ prohlásila ministryně.

Nebudou nikoho nutit

Prezident Pekárek tvrdí, že komora nebude nikoho nutit, aby příští rok neuzavřel s pojišťovnou smlouvu. „Je pouze na každém zubaři, aby se sám rozhodl.“

Pojišťovny dávají na stomatologickou péči nyní 6 procent prostředků zdravotního pojištění, platby od občanů tvoří 16 procent příjmu ordinací.

Stomatologové chtějí, aby právě tyto přímé platby stouply nejméně na 40 procent. Vláda s tím ale nesouhlasí.

Více peněz na mediky

Stomatologové tvrdí, že jich neustále ubývá a stát by měl zvýšit počty studentů stomatologických fakult a přispívat na ně více penězi.

Skutečně se tak stalo. Zatímco dříve dostávaly fakulty na studenta 80 000 korun ročně, nyní je to 115 000. Podle odborníků je to krok správným směrem, ale nestačí.

Proděkan pro stomatologii a zubní lékařství I. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze profesor Jiří Mazánek tvrdí, že by potřebovali peněz víc.

„Podle našich propočtů je to zhruba 200 000 korun ročně na jednoho studenta. Nedostatek peněz je jedním z důvodů, proč fakulty nepřijímají více studentů zubního lékařství.“

Pacienti mohou zatím zůstat klidní. V platbách v ordinacích u zubařů není nic rozhodnuto a každý zubař si také jistě rozmyslí, zda by šel do rizika přímých plateb za ošetření anebo je pro něj výhodnější jistota smlouvy s pojišťovnou.

*

Kolik bychom mohli platit

* 500 až 1000 korun za preventivní prohlídku;

* 300 až 500 korun za amalgamové plomby;

* v průměru 8000 korun za můstek;

* 300 korun za vyšetření chrupu nebo ošetření zubního kazu.

**Právo

Ohodnoťte tento článek!