Emmerová: pacienti mají vědět, jak kdo léčí

Pacienti by měli vědět, jak která nemocnice léčí určité nemoci. Počítá s tím návrh několika novel zdravotních zákonů, které bude vláda projednávat ve středu.
V rámci těchto novel, které připravili poslanci, s výjimkou KSČM, by zdravotní pojišťovny měly právo zveřejňovat, jak která nemocnice léčí, což až dosud podle zákona nesmějí…

Zároveň by revizní lékaři měli možnost kontrolovat, jak efektivně léčí například soukromí lékaři. Pojišťovny by také posílaly pacientům výpis, co všechno lékař při jejich léčbě vykazoval.

Tak by byla kontrola, zda skutečně pacient dostal tu léčbu, kterou lékař pojišťovně vykázal. „Jsem pro, aby nemocnice zveřejňovaly, jak léčí. Byla by to pro pacienty velká pomůcka, do které nemocnice jít například s operací kýly,“ řekla ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.

Zároveň se ale vyslovila proti zveřejňování údajů o úmrtnosti v dané nemocnici na určitou diagnózu. „Mohlo by se stát, že fakultní nemocnice by na tom byly nejhůř. Ale ve skutečnosti by to tak nebylo,“ zdůraznila ministryně.

Pacienta při komplikacích v okresní nemocnici lékaři posílají do fakultních nemocnic, ale odtamtud už je není kam poslat dál. Proto se může stát, že pacient s nevyléčitelnou chorobou zemře právě v této nemocnici. Z toho důvodu by údaj o úmrtnosti mohl být zkreslený.

Pokus zdravotních pojišťoven zveřejňovat, jak kde léčí, už tu byl. Pojišťovny letos zveřejnily údaje ze všech porodnic v České republice. Ukázaly na nich, kde jaké komplikace byly, kolik stál porod, kolik bylo porodů císařským řezem i jak dlouho rodičky byly na lůžku. Vůči zveřejnění těchto údajů se ale postavila řada nemocnic s tím, že údaje o jejich porodnici nejsou přesné a poškozují je.

Zdravotní pojišťovny si ale stály na svém s odůvodněním, že braly údaje, které samy nemocnice vykázaly. Také v pátek minulý týden u premiéra Jiřího Paroubka se dohodlo jako jedno z opatření, že nemocnice budou více zveřejňovat údaje o léčbě.

Pacient na tom vydělá

Pacient na údajích o léčbě v jednotlivých nemocnicích rozhodně vydělá. Protože je svobodná volba zdravotnického zařízení, v němž se chceme léčit, může jít kamkoliv. Zveřejněné údaje o kvalitě léčby mu s výběrem nemocnice pomohou.

„Na druhé straně i nemocnice se budou muset více snažit a zvyšovat kvalitu léčby. Konkurence bude prostě větší,“ řekl David Rath, prezident České lékařské komory.

Jestliže vláda návrh novel zdravotních zákonů, které tyto novinky obsahují, schválí, bude je na podzim projednávat parlament.

Václav Pergl, Právo

MUDr. Jan Brazda

Jak to pojistovny poznaji, kdo jak leci? Pro pojistovny jsou teoreticky nejlepsi ty nemocnice, ktere nespotrebovavaji temer zadne leky a duchodce se zapalem plic poslou za 3 dny domu, at umrou tam.

Slova kolegyne Emmerove ohledne kyly – jak pojistovna pozna, jak byla operovana kyla? Pokud se z 10-ti pacientu 5-ti provali kyla znova den po odchodu z nemocnice a zbyli dostanou peritonitidu, snad lze uvedene zarizeni nedoporucit. Ale toto je extremni priklad, neexistujici. Chtel jsem pouze poukazat na logiku pojistoven a pani ministryne.

Revizni lekar by mel udajne zhodnotit, jak efektivne soukromi lekari leci. Tak si vezmeme napriklad soukromeho alergologa versus soukromeho onkologa a zkusme je porovnat v nakladech na leciva a umrtnosti pacientu.

Zdeněk Kučera

Myslím, že pochybnosti týkající se uvádění dat o úmrtnosti, jako vodítka pro volbu zdravotnického zařízení, nejsou tak docela namístě. S použitím indexu RAMR (Risk-Adjusted Mortality Rate) si např. obyvatel New Yorku může vybrat nejen zařízení, ale i operatéra. Tak např. při zjišťování nemocnice, oddělení i lékaře, který by měl provést PCI, může se podívat na následující stránky: www.health.state.ny.usa rozhodnout se.

MUDr. František Hegar

O velkohubá vyjádření a prohlášení naší politické scény není nouze, ale o co je faktická nouze, je kvalifikovaný a odborný přístup k řešení problémů a nejen ve zdravotnictví, zde to je však nejvíce vidět a ve svém důsledku to nejvíce bolí. Zde lze uplatnit „Vlk se nažral a koza zůstala celá“ a já bych dodal „Nimrode zařiď to jak chceš!“

Ohodnoťte tento článek!