Emmerová: Rozhodnutí sněmovny je pojistka a memento pro kraje

Zákon, který má krajům znemožnit přeměnu nemocnic v obchodní společnosti, je podle ministryně zdravotnictví Milady Emmerová především pojistka a signál krajským úřadům. ODS považuje dnešní rozhodnutí sněmovny za protiústavní a nepřípustný zásah do pravomoci krajů nakládat se svým majetkem…

PRAHA – Poslanci KDU-ČSL ale tvrdí, že žádné důsledky norma mít nebude a je jen deklarací. Zákon teď posoudí Senát a prezident Václav Klaus.

Emmerová připustila, že způsob, jakým sociální demokracie návrh prosadila, nebyl standardní. Zákaz převodu nemocnic schválila ČSSD, komunisté a čtyři lidovci v rámci nesouvisejícího zákona o hluku v životním prostředí.

Ministryně je ale ráda, že předloha bude znamenat „stopstav“. „Akciové společnosti nejsou tím pravým subjektem, který by zajišťoval zdravotní péči v takové kvalitě a dostupnosti, kterou bych si já a celá sociální demokracie představovala,“ řekla Emmerová.

Pro nemocnice, které již fungují jako obchodní společnosti, to podle ní žádné důsledky mít nebude. „Je to poslední pojistka před dnešními volbami do krajů. Mám obavy, že se převodem na obchodní společnosti zcela znemožní tvorba sítě lůžkových zdravotnických zařízení,“ uvedla.

Na dotaz, zda bude zákaz pro kraje závazný, řekla: „Je to zákon“. Zdůraznila, že s hejtmany chce spolupracovat, protože je to v zájmu všech občanů.

„Zákon je v absolutním rozporu s ústavním pořádkem České republiky. Není možné takto zákonem rozhodnout, a ještě tímto prapodivným způsobem, že se vezme kraji jeho zákonná, ústavou daná kompetence nakládat se svým majetkem,“ uvedla poslankyně ODS Lucie Talmanová.

Nejsilnější opoziční strana spoléhá na to, že zákon zablokuje Senát nebo Klaus. Kdyby jejich případné veto sněmovna přehlasovala, pak se ODS obrátí na Ústavní soud. Totéž podle ní avizovali i hejtmani.

„Koalice ČSSD a KSČM se dopustila fatálního protiústavního kroku, který nemá obdoby v jednání parlamentu,“ prohlásila Talmanová.

Proti zákonu hlasoval i předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Předlohu označil za „legislativní zmetek“, který nemá pro kraje a hejtmany žádné právní důsledky.

I jeho stranický kolega Josef Janeček, který pozměňovací návrh podpořil, tvrdí, že zákon nezabrání převodu nemocnic na obchodní společnosti.

„Žádná právní norma nesmí znemožnit nakládání s majetkem kraje, jinak by to zcela určitě protiústavní bylo. Má to význam jenom deklaratorní. Pokud sociální demokracie tvrdí, že tímto pozměňovacím návrhem zabrání převodu na akciové společnosti, tak neví, co navrhla,“ řekl Janeček.

Norma je podle něj jen výzvou krajům, aby při převodu nemocnic postupovaly „obezřetně“.

Některé kraje mění nemocnice na obchodní společnosti, případně tuto změnu zvažují. Slibují si od toho lepší ekonomické výsledky ústavů.

Kritici ale tvrdí, že nemocnice by se mohly soustředit jen na lukrativní obory a dostupnost péče by byla ohrožena. Osud nemocnic se stal i předmětem ostrého předvolebního boje mezi ČSSD a ODS.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!