Emmerová rozhoduje o ceně za péči lékařů

Na stole ministryně Milady Emmerové čeká na podpis definitivní verze úhradové vyhlášky, která rozhodne o cenách zdravotní péče v letošním roce. Na podpisu záleží, zda se bude zdravotnictví zadlužovat stejně rychle jako dosud…

Experti vykládají vyhlášku, kterou mají HN k dispozici, značně rozdílně. Podle lékařské komory zbaví systém největších dluhů, podle pojišťoven se současný dluh devět miliard může v příštím roce zvýšit o dalších pět.

Komora proti pojišťovnám

Podle vyhlášky by měly pojišťovny platit nemocnicím a ambulantním specialistům o tři procenta víc než loni. Léčebnám dlouhodobě nemocných dokonce o sedmnáct procent navíc.

„Bilance pojišťoven se tím ale nezhorší,“ tvrdí prezident České lékařské komory David Rath, který se na přípravě vyhlášky podílel. Pojišťovny totiž plánují letos vybrat o šest procent vyšší pojistné.

Vyhláška navíc ucpe některé díry, kterými dříve peníze bez užitku utíkaly: například výdaje za drahé léky a materiály. Cytostatika, která dosud rostla zhruba o patnáct procent ročně, budou napříště podléhat tříprocentnímu stropu.

Experti pojišťoven ale upozorňují, že vyhláška si nevšímá jiných děr. Výdaje za běžné léky rostou pravidelně o deset procent, ještě rychleji za vyšetření v laboratořích.

Některé nové problémy navíc vyrábí. Nemocnice budou smět bez omezení účtovat drahé operace. Zruší se regulace, která znemožňovala ambulantním specialistům zvyšovat počet výkonů.

„Případné vydání vyhlášky může současné zadlužení systému zdvojnásobit,“ odhaduje ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. „Vyhláška způsobí nárůst nákladů, který nebude možné kontrolovat,“ dodává mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner.

Vláda nemá na vybranou

Protestů proti vyhlášce se tentokrát zdržel ministr financí Bohuslav Sobotka. „Je to běžný krok, který dělá Ministerstvo zdravotnictví každým rokem,“ říká Sobotkův mluvčí Marek Zeman.

Připomíná však, že pokud se systém vinou vyhlášky dál zadluží, nemůže čekat pomoc ze státního rozpočtu.

Vláda vyhlášku potřebuje, protože už dříve nařídila nemocnicím, aby zvýšily platové tarify zdravotníkům o sedm procent. Bez vyšších příjmů by nemocnice na předepsané mzdy neměly.

O postupu ministryně Emmerové pochybují koaliční partneři. „Není možné, aby ministerstvo vydalo vyhlášku, která učiní bezcennými zdravotní plány pojišťoven, o kterých rozhoduje vláda,“ říká zdravotnický odborník lidové strany Josef Janeček.

Už předloni si na Ústavním soudu stěžovala skupina senátorů v čele s Tomášem Julínkem na protiústavnost ministerských vyhlášek.

Pokud dá Ústavní soud stížnosti za pravdu, mohou pojišťovny na státu vymáhat částku, kterou musely platit zdravotníkům navíc. VZP ztrátu za pět let sečetla na 20,7 miliardy. Rozhodnutí o vyhlášce má padnout v polovině ledna.

Aleš Vojíř, Petr Holub, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!