Emmerová se zbavila poradce Müllera

Ministryně Emmerová se v pátek rozloučila s jedním ze svých poradců pro koncepci zdravotnictví, Juliem Müllerem. Premiér uvažuje o zrušení celé odborné komise a ministr práce Zdeněk Škromach, který je zároveň garantem pro činnost odborných komisí Lidového domu, chce Müllera a druhého člena komise Milana Šilhána z komise vyloučit…

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová se v pátek rozloučila s jedním ze svých poradců pro koncepci zdravotnictví, Juliem Müllerem.

Minulý týden totiž vyšlo najevo, že Müller připravil spolu s dalšími experty odborné komise pro zdravotnictví Lidového domu jeden z podkladů pro budoucí koncepci zdravotnictví, který počítal s tím, že některá zdravotnická zařízení by stát vykupoval od jejich současných soukromých vlastníků. To vyvolalo obrovskou vlnu odporu u soukromých lékařů.

Emmerová se od tohoto materiálu distancovala. „Nic se znárodňovat nebude. A s Müllerem nebudu dále spolupracovat, skončil,“ řekla v pátek.

Premiér Stanislav Gross uvažuje o zrušení celé odborné komise a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, který je zároveň garantem pro činnost odborných komisí Lidového domu, chce Müllera a druhého člena komise Milana Šilhána z komise vyloučit.

Emmerová však nyní sdělila, že Šilhán není spoluautorem návrhu koncepce, kde se o znárodňování hovořilo. „Proto nechávám jeho záležitost otevřenou,“ informovala.

Emmerová dala podle zápisu sociálnědemokratické odborné komise zmíněné koncepci zdravotnictví zelenou už počátkem října. Nyní ji ale odmítá.

Vyhláška zatím podepsána nebyla

Ministryně zdravotnictví také ještě nepodepsala novou lékovou vyhlášku, která má platit od 1. prosince.

„Nevím, proč mě někdo obviňuje ze střetu zájmů se Zentivou, když vyhláška ještě není na světě a jen omezený počet lidí ví, co v ní je,“ prohlásila Emmerová. Podle ní nejde o žádný střet zájmů.

„Zentiva už v srpnu dopisem nabídla výhodnější ceny některých léků a spolu s ní to udělaly i některé další firmy. Taková jsou fakta. A když chceme snižovat ceny léků, je logické, že touto cestou půjdeme,“ uvedla ministryně.

Podle ní se podařilo sjednat nižší ceny přípravků na léčbu deprese, bolesti, schizofrenie a poruch chování.

V Zentivě pracuje syn Emmerové a právě proto někteří lékaři ministryni obviňují ze střetu zájmů. „Je to nesmysl. Nikoho preferovat nebudu. Jde mi o pacienty. A nechci zvyšovat spoluúčast pacienta,“ tvrdí však Emmerová.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!