Emmerová: Ušetřím na lécích i antikoncepci

Ministryně Milada Emmerová poprvé zčásti uspěla s vizí, jak zreformovat české zdravotnictví. Odboráři i zaměstnavatelé souhlasí s většinou jejích návrhů, jak rychle vyvést systém z dluhů…

Praha –

Pomoci by měly zdravotní knížky i výpisy péče na internetu, kde by si každý pacient mohl zjistit, zdali u něj lékař nevykazuje falešná vyšetření.

Stát by také měl platit více peněz na zdravotním pojištění za důchodce. A ženy by například přišly o příspěvky zdravotních pojišťoven na antikoncepci.

Problém je ale v tom, že včera zveřejněný materiál má předložit vládě do konce dubna a do té doby již zřejmě celý kabinet podá demisi. A kdo bude dalším ministrem zdravotnictví, není jisté.

Vládní krize změny oddálí

Nynější politická krize by tak schválení materiálu minimálně o několik měsíců posunula. Ve skartovačce by ale skončit neměl.

„Jelikož se na některých z těchto kroků shodli odboráři i zaměstnavatelé, měl by je i příští ministr brát vážně,“ uvedl v pondělí šéf zdravotnických odborářů Jaromír Schlanger.

Tripartita z návrhů Emmerové nesouhlasila jen s bodem, který by přivedl Všeobecnou zdravotní pojišťovnu pod větší vliv státu. „Nelíbila se nám především možnost snadnějšího odvolávání generálního ředitele pojišťovny,“ dodal Schlanger.

I když odboráři a zaměstnavatelé s Emmerovou ve většině navržených kroků souhlasili, nezapomněli zopakovat svůj dřívější názor na zbytek koncepce: je to špatný materiál, neměl by projít.

„Připravili jsme proto naši vlastní podobu základních bodů reformy zdravotnictví, kterou do čtvrtka předložíme ministerstvu,“ uvedl prezident Unie zaměstnavatelských svazů Pavel Ernst.

Před měsícem se totiž tripartita například tvrdě opřela do návrhu Emmerové, podle kterého by měla vzniknout síť spádových nemocnic jako neziskových veřejných zdravotnických organizací.

Zaměstnavatelům se nelíbilo, že by na rozdíl od ostatních měly velké daňové úlevy. Vadilo jim také, že by vedení těchto nemocnic mělo velmi málo pravomocí.

Miliardy díky pořádku

Včera představené kroky, jak podle Emmerové vyvést zdravotnictví z dluhů, se jim už ale líbí. Jedna až dvě miliardy korun by měly připlout do zdravotnictví ze státního rozpočtu.

Stát by měl podle ministryně platit více za své pojištěnce – tedy především důchodce a studenty. „Tři sta sedmdesát miliónů korun by zase mohlo přinést snížení provozních nákladů zdravotních pojišťoven,“ přidal náměstek Emmerové Petr Sláma.

Lidé by se navíc měli dozvědět více informací o tom, zda jejich jména nezneužívají lékaři a neúčtují si neprovedená vyšetření. Ministerstvo totiž chce, aby výpisy péče, o které musí nyní lidé žádat, by měli automaticky pod heslem na internetu. Tak by si mohlo zdravotnictví prý polepšit o stamilióny.

Navíc by lidé mohli zjistit, která nemocnice či zdravotní pojišťovna nejvíce plýtvá: Emmerová totiž navrhuje, aby bylo možné lépe zveřejňovat a porovnávat data o jejich hospodaření.

Ministryně navíc částečně ustoupila i v dalším bodu: pacienti by si v budoucnu měli vybírat mezi dvěma podobami zdravotních knížek. „Zvolili by si buď papírovou, nebo elektronickou. Podle průzkumů chce totiž padesát procent občanů první typ a padesát procent druhý,“ dodal Sláma.

Další miliardy by ušetřila přísnější pravidla pro nakládání s léky: Emmerová by ráda navrhla ministru financí, aby snížil obchodní marže u nejdražších léčiv. Navíc by měl stát více tlačit na distributory léků, aby je neprodávali v Česku dráže než v okolních státech.

„Zohledňovat by se mohly i změny v kursech dolaru či eura,“ doplnil Petr Háva z Institutu zdravotní politiky a ekonomiky, který pro Emmerovou připravoval celou koncepci reformy.

Na šetření u léků by ale doplatili zčásti i pacienti. Emmerová navrhuje, aby ženy již neměly šanci získat od zdravotní pojišťovny příspěvek na antikoncepci. Systém by tak ušetřil zhruba dvě stě miliónů korun.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!