Emmerová uspěla v tripartitě, návrhy ke stabilizaci nutno doplnit

Těsně před hrozícím odvoláním z funkce uspěla ve čtvrtek ministryně Milada Emmerová v plénu Rady hospodářské a sociální dohody. „Návrh krátkodobých stabilizačních opatření byl kladně přijat a doporučena brzká realizace tak, aby platnost opatření nastoupila nejpozději 1. ledna 2006,“ řekla Emmerová…

PRAHA – Těsně před hrozícím odvoláním z funkce uspěla ve čtvrtek ministryně zdravotnictví Milada Emmerová v plénu Rady hospodářské a sociální dohody.

„Návrh krátkodobých stabilizačních opatření byl kladně přijat a doporučena brzká realizace tak, aby platnost opatření nastoupila nejpozději 1. ledna 2006,“ řekla novinářům ministryně.

Krátkodobá opatření jsou shrnuta do 18 bodů a jsou přílohou koncepce, již ministryně odevzdala v lednu vládě, kabinet ji dosud neprojednal.

Do 200 miliardového rozpočtu chce Emmerová získat jednu až dvě miliardy tím, že stát bude valorizovat úhrady za státní pojištěnce, tři miliardy by mělo přinést racionální předepisování léčiv, další miliony očekává od zavedení zdravotních knížek a snížení provozních nákladů pojišťoven.

„Jediné, s čím sociální partneři projevili zásadní nesouhlas, je omezování svrchovanosti orgánů správních a dozorčích rad pojišťoven,“ řekl předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger, o němž se také spekuluje jako o možném nástupci Emmerové.

Sociální partneři se podle Schlangra shodli, že by ministryně měla text doplnit o návrhy Všeobecné zdravotní pojišťovny, týkající se sítě zdravotnických zařízení. Zde jsou podle nich vedle lékové politiky největší možnosti úspor.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, senátor Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že náměty ke stabilizaci jsou dobré, je ale potřeba je doplnit a současně pracovat na koncepci.

Naproti tomu prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl je odmítl, podle něj navržená krátkodobá opatření nevyřeší rovnováhu systému zdravotního pojištění.

„Celý problém je v nedostatku politické odvahy a síly řešit zdravotnictví jako celek,“ řekl.

DÁLE ČTĚTE:
Ke stabilizaci zdravotnictví je třeba 18 opatření
Emmerová nechce trh se zdravím
Odbory předběhly Emmerovou
S Emmerovou si KSČM rozumí
Milada Emmerová žádá stát o peníze

Emmerová zpracovala do krátkodobých opatření kromě svých návrhů také návrhy vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna, Všeobecné zdravotní pojišťovny, České lékařské komory a Lékařského odborového klubu, ale jen ty, které byly v souladu s jejím pojetím posílení role státu. Vyřadila tak například Jahnův návrh, aby občané platili za recept či návštěvu ordinace.

Zdravotnické odbory a zaměstnavatelé ve zdravotnictví vypracovali vlastní „koncepci“. Pětistránkový text předali ve středu ministryni, aby z něj při návrzích opatření vycházela.

ČTK

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr. Richard IRGL

Pro lékaře nic nového, pro laiky memento před předčasnými volbami – ale koho vlastně volit? Mně osobně by se líbila německá „levicová“ SPD i s Uli Schmidtovou a jejím komplexem zdravotnických reforem, Schroedera jako premiéra bych také bral i s jeho reformami sociálního a důchodového systému. Ani slovenský Zajac by nebyl k zahození. Škoda, že my jsme vždycky vždy měli a máme jen samé hňupy, ať již s modrým ptákem či rudou růží… A nakonec, dobře voličům tak, lékaři se k lékům dostanou snadno a pacienti? Ti jsou pro strany nezajímaví, vždyť mají dost práce se sebou samými, zejména kde sehnat sobě potřebné léky…

Ohodnoťte tento článek!