Emmerová v koncepci se zavedením komerčního připojištění nepočítá

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová nyní nepočítá se zavedením komerčního připojištění, kterým by si lidé mohli v určitém rozsahu zajistit nadstandardní zdravotní péči. Již dříve odmítla zvyšování spoluúčasti, tedy přímé platby například za recept či návštěvu u lékaře…

PRAHA – Emmerová řekla, že svůj návrh koncepce zdravotnictví odešle vládě v pondělí.

Kvůli zdravotnické reformě se v lednu už dvakrát sešli zástupci kabinetu, lékařů, odborů i pojišťoven. Vicepremiér Martin Jahn 11. ledna po jednom z těchto jednání řekl, že účastníci schůzky považují za „vhodné zavést komerční připojištění u nadstandardní péče“. Emmerová se ale tehdy schůzky neúčastnila, protože byla v zahraničí.

Prezident České lékařské komory David Rath 11. ledna uvedl, že komerční připojištění by představovalo kompromis mezi sporným zvýšením spoluúčasti a zachováním současného stavu.

Rath míní, že připojistit by se člověk mohl třeba na části lázeňské, stomatologické, neakutní a nadstandardní péče. Emmerová ale v této chvíli nepočítá ani s komerčním připojištěním.

Jahn a Emmerová mají na zdravotní reformu rozdílný pohled. Liší se mimo jiné právě v názoru na spoluúčast pacientů či na roli zdravotních pojišťoven. V minulosti se objevily informace o tom, že by koncepci mohl připravovat bez ministryně pouze Jahnův tým ve spolupráci s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou.

Garantem koncepce ale zůstává ministerstvo zdravotnictví, Emmerová se však prý nebrání tomu, aby do jejího materiálu přibyly i některé Jahnovy či Sobotkovy připomínky.

Zdůraznila ale, že nesmí jít třeba právě o vyšší spoluúčast: „Nechci, aby teď zase občan přišel na řadu, když se to prostě proplýtvalo jinde.“ Nejprve chce rezervy hledat jinde – úspornou lékovou politikou či kontrolou hospodaření pojišťoven. „Pokud se zjistí, že prostředků je stále nedostatek, zvážit další kroky,“ uvedla.

Ministryně prý nemá pocit, že by neměla dostatečnou podporu premiéra Stanislav Grosse. Chápe jeho snahu zohlednit ve zdravotní koncepci i ekonomická kritéria.

České zdravotnictví ročně spotřebuje kolem 180 miliard korun. Loni se na pojistném vybralo o zhruba šest procent více než v roce 2003, přesto stále vznikají schodky.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!