Přejít na obsah

Emmerová: Volby zřejmě vyvolají debatu o proplácení poplatků

zpět
1.6.2010
peníze
zvětšitpenízeZdroj: www.getmoneyenergy.com

peníze | Zdroj: www.getmoneyenergy.com

 

Plzeňská hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD) předpokládá, že volební výsledek vyvolá v krajích diskusi o budoucnosti proplácení poplatků ve zdravotnictví. Kraje se netajily tím, že počítají s vítězstvím levice a plošným zrušením poplatků ve sněmovně.

Nyní, když zřejmě nebude levice schopná tento krok prosadit, budou se hejtmani dohadovat na dalším postupu. Není vyloučeno, že kraje už dál pacientům poplatky vracet nebudou, řekla novinářům Emmerová.

„Proplácení poplatků byla ze strany krajů určitá vstřícnost, občané si to asi ne vždy uvědomovali a tu vstřícnost neocenili,“ řekla. Nechtěla zatím předjímat, jak se kraje nakonec dohodnou.

Zopakovala tak víkendové vyjádření jihomoravského hejtmana a předsedy Asociace krajů ČR Michala Haška. „Bohužel většina voličů si nemyslí podle volebního výsledku, že zdravotnictví nemá být byznys,“ napsal ČTK v textové zprávě a dodal, že osud poplatků bude zřejmý po ustavení vlády.

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) loni prohlásil, že pokud ČSSD neuspěje ve volbách do sněmovny a nepodaří se jí prosadit plošné zrušení regulačních poplatků, přestane kraj zřejmě poplatky za pacienty krajských nemocnic hradit. I on o víkendu řekl, že se vše bude odvíjet od toho, jaký kabinet bude zemi dále řídit.

Pokud by kraje od vracení poplatků upustily, rozhodně by to nebyla msta za volební propad ČSSD, zdůraznila Emmerová. Podobně se vyjádřil i šéf krajské ČSSD v Plzeňském kraji Václav Votava. Osobně se oba domnívají, že vracení poplatků by mělo zůstat zachováno. Také poslanec ČSSD Jan Látka je pro. „Nemůžeme v polovině volebního období zrušit volební slib,“ tvrdí.

Plzeňský kraj má ale v porovnání s ostatními kraji poněkud jinou pozici. Krajský složitější model proplácení poplatků jako jediný v zemi nenapadalo ministerstvo vnitra. Poplatky také krajskou pokladnu nezatěžují tolik jako jinde. Od loňského února dosud hejtmanství zaplatilo za poplatky ve svých zdravotnických zařízeních kolem 11 milionů. Je to především proto, že v Plzni, kde je nejvíce lidí, nepatří žádná nemocnice kraji.

Podle plzeňské zkušenosti vracení poplatků využívají především senioři a sociálně nejpotřebnější lidé. Pokud dojde na pravicovými stranami avizované úspory a utahování opasků, budou nejvíce zasaženi právě senioři, proto by zejména jim zachování proplácení poplatků pomohlo, dodal Votava.


Komentovat článek: Emmerová: Volby zřejmě vyvolají debatu o…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Emmerová: Volby zřejmě vyvolají debatu o…

Komentáře

dalších 9 komentářů
Jiri Wicherek Geronti  | 2. 06. 2010 23:54

Hmm, ten uz toho moc nezajisti. Viz: http://www.tribune.cz/clanek/18020

BLB Geronti  | 2. 06. 2010 09:54

Boris Šťastný jim zajistí euthansii!

Kony poplatky  | 1. 06. 2010 14:41

Vono by asi bylo více jednoduchý,kdyby si to s ním vyřídila ZP u přepážky,jak by vracela peníze nebo řešila pojistný plán.Takto jsem se dohádal (velmi mírně z mé strany),že si pacient jde na nový nášup prášků už za 14 dní,místo za 2 měsíce.Ani těch 30 ká ho neusměrnilo.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné