Emmerová zdravotníky nenadchla

Vládní kabinet včera večer projednával koncepci zdravotnictví. Ministryně Milada Emmerová (ČSSD) si ale s přepracováním návrhu, který od listopadu kritizují politici i odborníci, moc práce nedala…

Praha –

„Materiál je stále dost nekonkrétní. Stejný cíl, tedy fungující dostupné zdravotnictví, samozřejmě sledujeme všichni, koncepce ale stále neříká, jak k němu dojít,“ zhodnotil novou verzi koncepce prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

„Nerozumíme tomu, proč koncepce operuje s krajskými plány zdravotních pojišťoven. Náš zákon nic takového nezná,“ uvedla ke koncepci ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková.

„Je smyslem koncepce zachování veřejného zdravotního pojištění, nebo ne? To z materiálu vůbec není zřejmé,“ dodala ještě Musílková.

To, že koncepce neřeší, zda se dál bude rozvíjet veřejné zdravotní pojištění, vadí i Odborovému svazu zdravotnictví a sociální péče.

„My podporujeme reformu pojištění, ministerstvo ji ale organizovaně ničí,“ prohlásil ředitel svazu Jiří Schlanger.

Reforma Emmerové nadále počítá s posílením vlivu státu na zdravotní pojišťovny i nemocnice a připouští připojištění pouze v síti soukromých zdravotnických služeb.

Emmerová při přepracování koncepce zcela odmítla uvažovat o zvyšování spoluúčasti pacientů. Zdravotní péče „zadarmo“ je ovšem i dnes pouhou iluzí.

Náš list má informace, že pacienti například mnohdy v nemocnicích běžně platí za plenkové kalhotky až několik tisíc měsíčně.

Plzeňský deník

Ohodnoťte tento článek!