Emmerovou může nahradit Schlanger

Současnou ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou by mohl nahradit předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. Uvedl to internetový deník iDNES s tím, že zatím jde o neoficiální informace. Jiří Schlanger ale o žádné podobné nabídce neví…

Současnou ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou by měl nahradit předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče (OSZSP) Jiří Schlanger. Uvedl to internetový deník iDNES s tím, že zatím jde o neoficiální informace.

Pro Zdravotnictví a medicína však Jiří Schlanger řekl, že s žádnou podobnou nabídkou ho nikdo neoslovil. „Vůbec o tom nevím,“ uvedl.

Předseda odborů zatím nechce spekulovat ani o tom, zda by tento post přijal. „Takové otázky jsou bezpředmětné. Nejdříve musí přijít nabídka, teprve potom se můžu k tomu vyjadřovat,“ odpověděl Schlanger.

Agentura ČTK uvedla uvedla, že možným kandidátem na post ministra zdravotnictví je také předseda České lékařské komory David Rath.

Odbory začaly řešit koncepci

Ministryni Emmerové se za dobu svého působení nepodařilo předložit vlastní koncepci českého zdravotnictví. Začátkem tohoto týdne Jiří Schlanger uvedl, že zdravotnické odbory už nechtějí čekat a přicházejí s vlastní iniciativou.

Schlanger se rozhodl předat ministerstvu zdravotnictví vlastní návrhy na řešení problémů v resortu.

Postoje Schlangera k otázkám zdravotnictví

O Jiřím Schlangerovi se jako o možném ministru zdravotnictví hovořilo, už když byl v roce 1999 z funkce odvoláván Ivan David, kterého silně kritizoval. V čele ministerstva podle něj už dlouho nestál dobrý manažer.

Jiří Schlanger kritizoval také koncepci zdravotnictví Milady Emmerové. Stavěl se za usnesení pléna Rady hospodářské a sociální dohody z prosince 2004, které (řečeno jeho slovy) doporučovalo koncepci přepracovat, „aby rozvíjela veřejné zdravotní pojištění a zastavila jeho překlopení na obdobu národní zdravotní služby.“

Role státu ve zdravotnictví

„Nelíbí se nám hlavně to, že ministryně navrhuje posílit úlohu státu ve zdravotnictví,“ uvedl k Emmerové koncepci v médiích. Dodal, že některé její záměry jsou navíc v rozporu s tím, co chystá Evropská unie. „Zatímco Evropa má plán na zavedení elektronické karty sociálního zabezpečení, my chceme zavádět papírové zdravotní knížky.“

Je zastáncem toho, aby byla posilována spíše role pojišťoven než státu.

„Především je třeba veřejné zdravotní pojištění reformovat, stát musí napravit pravidla a kontrolní mechanismy a dát pojišťovnám takové pravomoci, aby pro občany mohly nasmlouvávat péči tak, aby jim zajistily její dostupnost minimálně na té úrovni, kterou stanoví stát,“ řekl v rozhovoru Zdravotnictví a medicína.

RNDr. Jiří Schlanger:
narozen 19511974 – 1990 vědeckotechnickýpracovník Výzkumného ústavupro farmacii a biochemii Praha (VHJ Spofa)předsedou OSZSP od roku 1990
ženatý, má tři děti

Toto pondělí se odbory shodly s Emmerovou na 18 opatřeních, která by měla přispět k finanční stabilitě systému. Jediné, co jim vadilo, bylo zavedení možnosti odvolání ředitele zdravotní pojišťovny. Souhlasili tak například s využíváním úhradových vyhlášek, systémem degresivních obchodních přirážek na léčiva, uplatňováním tzv. pozitivních listů léčiv, či valorizací úhrad za státní pojištěnce.

Spoluúčast

Dříve Schlanger prohlásil, že by přivítal, kdyby vznikla pravidla, za kterých by si pacienti mohli zaplatit nadstandardní služby. Prohlásil, že mu vadí, že možnost nabízet placené služby nemají všichni: „Nelíbí se mi, že některé státní nemocnice nabízejí placené služby souvisící se zdravotní péčí, kdežto jiné nemohou, protože chybějí pravidla. Speciální programy by neměly nabízet nemocnice, ale zdravotní pojišťovny.“

Právní forma nemocnic

Za vhodnou právní formu pro nemocnice považuje veřejnoprávní organizaci. „Musíme pro nemocnice vybojovat formu veřejné korporace, přičemž je podstatné dát jim takové výhody, kvůli kterým kraje zakládají akciovky, tedy flexibilitu, daňové výhody, průhlednost účetnictví, kontrolovatelnost,“ řekl. „Veřejná nemocnice musí mít stejný daňový systém a stejné podmínky jako obchodní společnost. Jediný rozdíl by měl být v tom, že v nich nebudou akcionáři a akcie,“ dodal.

Členství v ČLK

Členství v lékařské komoře by podle něj nemělo být povinné.

DÁLE ČTĚTE:
Ke stabilizaci zdravotnictví je třeba 18 opatření
Odbory předběhly Emmerovou\\
Nemocnic je příliš mnoho

REAKCE ČTENÁŘŮ

lubl@centrum.cz

Už asi dávno neplatí, že změna vždy vede k lepšímu. Postava odborářského předáka Schlangera je na postu ministra stejně směšná jako s. Emmerové. Inu, zdravotnictví vskutku není priorita. V případě D. Ratha by bylo zajímavé vědět, jaké ústupky by musel na tomto postu udělat, pokud by platila dosud platná představa ČSSD. Pokud by trval na dosavadních názorech, tak…

(red), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!