Encefalitidou na Vysočině onemocnělo 30 lidí, víc než loni

Za prvních sedm měsíců letošního roku evidují hygienici na Vysočině 30 nemocných s klíšťovou encefalitidou. Jen v červenci onemocnělo 19 lidí. Od ledna do července loňského roku bylo v kraji 12 nemocných. Nejvíc pacientů je nyní ze Ždárska, nejméně jich je okrese Pelhřimov. Novinářům to řekla Alena Dvořáková, vedoucí protiepidemického odboru z krajské hygienické stanice v Jihlavě.

Z okresu Žďár nad Sázavou je 14 nemocných, na Třebíčsku onemocnělo sedm lidí, na Havlíčkobrodsku čtyři lidé, na Jihlavsku tři a Pelhřimovsko má dva nemocné. První tři případy nemoci zaznamenali hygienici v kraji už v květnu, dalších osm přibylo v červnu.

V květnu měla první letošní hospitalizované s klíšťovou encefalitidou i nemocnice v Novém Městě na Moravě na Žďársku. „Prvního pacienta jsme přijali už 11. května, zatímco loni to byla až 20. června,“ řekla mluvčí nemocnice Tamara Pecková Homolová. Celkově už v péči novoměstské nemocnice letos skončilo kvůli této nemoci osm lidí, aktuálně léčí dva pacienty. „Nikdo z letos hospitalizovaných pacientů nemusel být přeložený na vyšší pracoviště,“ řekla mluvčí.

Proti klíšťové encefalitidě je možné se celoročně očkovat. Podle asi dva roky starého výzkumu, je v ČR očkovaných přibližně 24 procent populace, novější údaje nejsou k dispozici, uvedla Dvořáková.

Nemoc má dvoufázový průběh. Inkubační doba je až 28 dní. Zpočátku se projevuje jako mírná chřipka. „Během týdne to většinou přestane a za další týden se objeví už vážnější příznaky, velké bolesti hlavy, strnutí šíje, schvácenost a vysoké teploty. Je to virové onemocnění, které se neléčí antibiotiky,“ řekla Dvořáková. Léčba spočívá v mírnění příznaků.

Ohodnoťte tento článek!