Přejít na obsah

Engel: Děkujeme, odcházíme nenarušilo vztah lékařů a pacientů

zpět
21.4.2011
Martin Engel
zvětšitMartin Engel
Autor: zdn

Martin Engel | Autor: zdn

 

Protestní akce Děkujeme, odcházíme, kterou lékaři bojovali mimo jiné za zvýšení svých platů, nenarušila podle odborářského lídra Martina Engela nijak zásadně vztahy mezi pacienty a lékaři. Předseda Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů (LOK-SČL) to řekl na semináři v Poslanecké sněmovně.

Připustil, že pokud se tak stalo, tak pouze krátkodobě a jen u těch lidí, kteří se spolehli na informace médií. Novináři podle něho informovali o akci pouze částečně a zkresleně.

„Vztah lékař - pacient zásadním způsoben narušen nebyl. Věřím, že pokud to náhled na lékaře zhoršilo, tak pouze krátkodobě a jenom v určitých dimenzích,“ pronesl Engel. Podle jeho slov se mohlo stát, že ke zhoršení vztahů došlo tam, kde lidé čerpali informace pouze z médií a neověřovali si je. Tisk a televize totiž podle Engela informovaly o akci zkresleným způsobem. Upozorňovaly prý jen na požadavek zvýšení platů, přičemž zbylé upozadily.

„Nám o ty platy nešlo, nám šlo o zachování kontinuity péče. Proto jsme také upřednostnili memorandum před svými mzdovými požadavky,“ uvedl Engel.

Akce „Děkujeme, odcházíme“ začala minulý rok na jaře. Lékaři během ní bojovali za vyšší platy a systémové změny v resortu. V jejím vrcholu podalo asi 3800 lékařů výpověď. Několik dní před vypršením výpovědní doby ji ukončila dohoda s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09).

Podle dohody mají nemocniční lékaři od března dostávat měsíčně k průměrnému platu 48.000 korun (včetně přesčasů) dalších 5000 až 8000 korun podle kvalifikace a délky praxe. Celkem se tak mezi 18.000 nemocničních doktorů rozdělí do konce roku dvě miliardy korun.

Například podle lednového průzkumu agentury STEM/MARK odcházející nemocniční lékaře v rámci výzvy Děkujeme, odcházíme podporovalo 17 procent Čechů. S protestem lékařů naopak nesouhlasilo 56 procent občanů.


Komentovat článek: Engel: Děkujeme, odcházíme nenarušilo vztah…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Engel: Děkujeme, odcházíme nenarušilo vztah…

Komentáře

dalších 15 komentářů
Michal Uhler ad co si myslí pacienti o doktorech  | 22. 04. 2011 11:34

Občas nahlédnu do diskuzí na Novinky.cz, stejně tak jako zde na ZDN. A co? Kydání hnoje a vystupování na úrovni burana ze IV.cenové se vyskytuje tam i zde, bez závislosti na profesní skupině, k níž daný jedinec přísluší. Sám jsem pracoval a částečně stále pracuji v oboru, na který je kydáno už řadu let ze strany lidí i od politické reprezentace, zejména té rudooranžové, často i od lékařů. Trhá mi to žíly? Ne. Mám si uhnat vředy z toho, že je někdo křupan, sebestředný brouk pytlík či si populismem honí politické body? Ne. Tak si to tak neberte a nekažte si náladu něčím, co nemůžete ovlivnit. Kdo chodí studovat medicínu si uvědomuji, stejně tak si uvědomuji, že i sítem zkoušek na medicíně či na jiné VŠ projdou jednici, kteří svému oboru nedělají dobré jméno.

člověk léčený ad co si myslí pacienti o doktorech  | 22. 04. 2011 11:01

Co si myslí skuteční klienti našeho zdravotnictví ? Dobří přátelé , rodinný příslušníci,VIP a jiní milí pacienti našich lékařů, v našem zdravotnictví pro opravdu každého. Je to fyziologické. Až příliš.

Hawkie ad co si myslí pacienti o doktorech  | 22. 04. 2011 07:20

pardon, to měla být replika p. Uhlerovi

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné