Přejít na obsah

Engel lékařům: Akce končí, stáhněte své výpovědi

zpět
18.2.2011
Martin Engel
zvětšitMartin Engel
Autor: zdn

Martin Engel | Autor: zdn

 

Protestní akce Děkujeme, odcházíme definitivně skončila. Ministr zdravotnictví Leoš Hegera a předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel podepsali odsouhlasené memorandum. Klub vyzval lékaře, aby začali se stahováním výpovědí.

Krizové scénáře, které jednotlivá zdravotnická zařízení připravovala, se mohou na nějakou dobu založit. Od prvního března bude vše v nemocnicích fungovat jako doposud.

LOK vyzval lékaře, aby vzali zpět své výpovědi. Ti je zatím sice neodvolávají, ale podle odborů čekají na příští týden, až vláda schválí nové platové tarify.

„V souladu s článkem 7. Memoranda prohlašuji protestní akci „Děkujeme, odcházíme“ ke dnešku za oficiálně ukončenou. Zároveň vyzývám lékaře, kteří v rámci této akce podali výpověď z pracovního poměru, aby tuto výpověď vzali zpět,“ napsal Engel protestujícím lékařům.

Záruku lékaři dostanou i od premiéra

Ministerstvo bude od pondělí sledovat stav stahování výpovědí v nemocnicích, jež řídí, a od hejtmanů dostane tyto údaje i za krajské nemocnice.

„Do středy, kdy vláda bude schvalovat tarifní tabulky, už bude jasné, zda návrat lékařů opravdu je v podstatných číslech, a já jsem přesvědčen, že tomu tak bude,“ dodal ministr.

Premiér Petr Nečas (ODS) pak podpisem usnesení vlády dá lékařům požadovanou záruku. Plnění dohody v krajských nemocnicích budou garantovat kraje.

Ze státního rozpočtu vláda peníze nepřidá, na zvýšení platů je podle Hegera možné si vydělat jen reformou.

Heger čelí kritice z vlastních řad

Ministr podpis přirovnal k signování smlouvy o odzbrojení. Uvedl však, že tímto krokem ztratil podporu části ODS, jejíž poslanci a senátoři memorandum kritizují.

Podle úterního stanoviska senátorů ODS Heger překročil mandát, který od koalice měl. Občanští demokraté navíc upozorňují na to, že koalice se zavázala zdravotnické tarifní tabulky zrušit, nyní je ale bude měnit a částky zvyšovat.

Dohoda s lékařskými odbory se zřejmě nezamlouvá ani prezidentu Václavu Klausovi. Na dnešní schůzce s místopředsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS) se shodli, že vyřešení protestu lékařů je dobré pro pacienty, ovšem zvyšování platů doktorů může v budoucnu prohloubit rozpočtový schodek.

Některé kraje na krizových scénářích stále pracují

Vlna stahování výpovědí se ani přes výzvu zatím nedostavila. Proto v některých krajích stále pracují na krizových scénářích.

„V současnosti chce nemocnice opustit 510 lékařů,“ uvedl pro DNES krajský radní odpovědný za zdravotnictví Oldřich Ryšavý (ČSSD). Minulý týden přitom chtělo odejít 527 doktorů. Výpovědi chtějí stáhnout až poté, co jim zvýšení platů schválí vláda.

Proto představitelé Jihomoravského kraje pokračují v přípravě krizové plánu. Podle něj by měly nemocnice fungovat v omezeném režimu a odkládaly by se plánované operace.

Celé znění memoranda najdete ZDE.

Nová anketa na homepage Zdraví.Euro.cz: Jak hodnotíte dohodu mezi MZ a odbory? Hlasujte!


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Engel lékařům: Akce končí, stáhněte své výpovědi

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Engel lékařům: Akce končí, stáhněte své výpovědi

Komentáře

dalších 29 komentářů
BOB Cenzura a co mne šokovalo v médiích  | 19. 02. 2011 16:07

Především tvrdá neochota sdělit pravdu! Skutečné požadavky lékařů byly prakticky všemi médii tajeny. Média opakovaně informovala, jak vláda lékařům ustoupila a jak lékaři jsou neústupní. Opak byl pravdou. A na konec všechna media uváděla dohodu mezi lékaři a vládou nikoliv dle podepsané dohody, ale podle původních pozic vlády, ze kterých vláda neustoupila ani o píď! *** Styďte se, páni novináři! Těch, co se nedalo zastrašit, bylo hodně málo! Ale dík všem takovým!!!!!

BOB Je to skutečně hnusné  | 19. 02. 2011 16:01

Je to hnusné, jak odeesáci stále již léta mobilizují lůzu proti lékařům. A to jen proto, že se lékaři pídí po desítkách miliard korun, které si politici ulupují z našich peněz na naše zdraví! Což obyčejný člověk nemá šanci prohlédnout špínu našich politiků, odeesáků především?

BOB Udělal pro lékaře a jejich pacienty  | 19. 02. 2011 15:53

co bylo v jeho silách. Společnost se mu za to pomstí vyobcováním! Tak už to chodí. Ježíš Kristus se také obětoval za člověka a lidská lůza křičela "Ukřižuj ho!"

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné