Přejít na obsah

Engel: Nezkoušejte nás, nebo akci obnovíme

zpět
17.2.2011
Martin Engel
zvětšitMartin Engel
Autor: zdn

Martin Engel | Autor: zdn

 

Zhruba třetina ze sedmi desítek zástupců regionálních organizací Lékařského odborového klubu včera nepodpořila přijetí memoranda dohodnutého v pondělí mezi ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) a odborovými předáky.

V prvním patře pražského hotelu Golf diskutovali přes čtyři hodiny. Novináře do sálu nepustili, vyhradili jim místnost v přízemí. „Svoji sílu jsme už prokázali. Pokud by nás chtěl někdo pokoušet a neplnit dohodnuté sliby, jsme schopni protestní akci obnovit nebo zopakovat,“ prohlásil šéf LOK Martin Engel.

Deníku E15 řekl, že delegáti sněmu kritizovali hlavně to, že mají schvalovat memorandum a ne řádnou dohodu či smlouvu. „To je legitimní výhrada i z mého pohledu,“ dodal odborář.

Diskutující podle Engela rovněž vyjadřovali pochybnosti o vládních slibech, chyběly jim prý garance. Nakonec je přesvědčil argument, že memorandum bude schvalovat vláda jako celek. „Proto by jej měl podepsat i premiér Petr Nečas, což je dostatečná záruka,“ dodal Engel.

Ten ujišťoval, že lékaři si nestěžovali na skutečnost, že dostanou přidáno pět až osm tisíc korun měsíčně a ne více, jak LOK původně požadoval. „Přísahám, že o to v diskuzi opravdu nešlo. Mladí lékaři měli například výhrady ke vzdělávacímu systému,“ konstatoval Engel.

Většinu delegátů nakonec přesvědčilo i to, že memorandum kritizovali někteří poslanci ODS, konkrétně Marek Šnajdr, který je zároveň předsedou správní rady VZP.

„Delegáti pochopili, že těmto poslancům nesmíme udělat radost a memorandum shodit ze stolu. Většině z nich bylo také jasné, že některým nemocnicím začala hrozit divoká privatizace. Na tom se LOK rozhodně účastnit nechce,“ poznamenal Engel.

K přijetí memoranda včera vyzval sněm LOK i stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath. „Věřím, že vláda dokument potvrdí a lékaři začnou stahovat výpovědi,“ řekl Rathův stranický kolega, zároveň šéf Asociace krajů Michal Hašek.


Klíčová slova

Autoři

Pavel Otto, E15

Související články

10.2. Pediatři mají obavy, neví, kam mají posílat dětské pacienty Pediatři mají obavy, neví, kam mají posílat dětské pacienty
0 příspěvků
1.2. Děkujeme, že odcházíte Děkujeme, že odcházíte
18 příspěvků
20.1. Engel: Lékaře uspokojí jen okamžité zvýšení platů Engel: Lékaře uspokojí jen okamžité zvýšení platů
2 příspěvků
10.1. Závan předlistopadové doby Závan předlistopadové doby
94 příspěvků
11.11. Za lékařem do Němec Za lékařem do Němec
0 příspěvků

Komentovat článek: Engel: Nezkoušejte nás, nebo akci obnovíme

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Engel: Nezkoušejte nás, nebo akci obnovíme

Komentáře

dalších 15 komentářů
dr.umík ústupek  | 17. 02. 2011 23:21

souhlasím, mělo se to dotáhnout do konce, možná by skončil s kecáním i Pacoš a člověk léčený. I když, blbí mají většinou štěstí.

člověk léčený kvalitní léčba za kvalitní odměnu  | 17. 02. 2011 18:57

Je naivní si myslet, že to vždy lze. A právě medicína ukazuje ze všech oborů jako jediná a ukázková , to co platí i v životě jen tak mimochodem. Za prachy si vše nekoupíš. Na výzkum rakoviny jdou miuliardy , a pořád nic moc.

pacientka kvalitní léčba za kvalitní odměnu  | 17. 02. 2011 18:06

..až bude mít 71tisíc,což bude veřejně známo,tak si nemyslete,že Vás pacoši budou nějak šetřit,neb Vám ten dobrej plat platí pacoši a budou vyžadovat kvalitní práci. To si teda pišt,že se budete muset polepšit,Vy pětková

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné