Přejít na obsah

Engel: Rušení lůžek nepomůže, systém vyžaduje více peněz

zpět
4.5.2011
Martin Engel
zvětšitMartin Engel
Autor: zdn

Martin Engel | Autor: zdn

 

Jednotlivé kraje pomalu zjišťují, kolik lůžek by mohly postrádat. Zatímco někde rezervy jsou, jinde už o další lůžka přijít nemohou. „Když nezrušíte celou nemocnici, ale jen pár lůžek, nebude to mít velký ekonomický efekt. Potřebujeme dostat do systému více peněz,“ soudí pro Zdraví.Euro.cz. cz předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Začal jste pomalu objíždět kraje a zjišťovat jejich rezervy v chystané restrukturalizaci lůžek. Některé kraje již avizovaly, že o více lůžek přijít nemohou. Jak to v jednotlivých regionech tedy vypadá?

Byl jsem teď v Pardubickém, Libereckém a Hradeckém kraji, chystám se do Ústeckého a Moravskoslezského. Jak proběhlo médii, Pardubický kraj svůj lůžkový fond v minulosti již aktivně restrukturalizoval. Lůžek následné péče mají nadstandardně dost, další rezervy pro měnění lůžek nemají. Postoupily nejdále, u ostatních krajů se zřejmě nějaké rezervy najdou.

Můžete to trochu konkretizovat? Jsou připraveny zrušit oněch deset procent, o kterých ministerstvo hovořilo?

O tom dost pochybuji. Jak už jsem naznačil, výchozí pozice jsou rozdílné. Když dáte nějaké pevné číslo, doplatí na to ten, kdo byl zodpovědný již v minulosti a rezervu již nemá. Naopak ti, kteří nic nedělali, na tom budou lépe. Důležité je, aby každému zrušenému lůžku předcházela analýza. Nechci, aby se zrušily a zjistilo se, že to bylo špatně a budou se zase zavádět. Navíc, když nezrušíte celou nemocnici, ale jen pár lůžek, pak to nebude mít velký ekonomický efekt.

Opravdu si myslíte, že ministerstvo stanoví pevné číslo? K tomu se přeci dělají očekávané analýzy, aby vycházely z požadavků jednotlivých krajů.

Doufám, že si zřizovatelé svá lůžka mohou obhájit. Nemohou přistoupit na diktát pojišťovny, která vykřikne, že deset tisíc lůžek musí pryč. Sama ví, že to je hloupost, ale cítí, že když vykřikne deset tisíc, budou to třeba čtyři. Já bych se vůbec nezlobil, kdyby ty analýzy, o kterých hovoříte, byly až na podzim. Nesmí se to uspěchat, ať je analýza dobrá a připravená.

Hovoříte o tom, že zrušení pár lůžek nebude mít velký ekonomický vliv. Podle ministerstva ale máme lůžek příliš mnoho a pojišťovna platí přeci na lůžko…

Ale my přeci nemáme na počet obyvatel tolik lůžek. Můžeme se bavit, zda jsou všechny v dobré struktuře. Důležité ale je, že nejsou ufinancovatelné z peněz, které se na zdravotnictví dávají. Když totiž my dáváme sedm procent z našeho mizerného HDP, tak jsme úplně někde jinde než okolní země.Měli bychom se pokusit dostat do systému více peněz, než to podvazovat. Kolegové na lůžkových mají všechny lůžka plná a úplně se děsí, kam dají další příjem. Musíme si uvědomit, že tady nefunguje systém následné péče ani home care, je tedy těžké srovnávat. Máme třeba více lůžek, ale nejsme schopni zajistit péči doma. Musíme se na to dívat komplexně.

Opravdu se domníváte, že systém je natolik podfinancovaný? Není to spíše neefektivním nakládáním se zdroji?

Je třeba si říci, že systém je krutě podfinancovaný. Méně než my dává Mexiko, Korea a Polsko, to jsou statistiky OECD. A navíc se s těmi mizernými prostředky špatně hospodaří. Ale přeci proto nebudeme říkat, že se kvůli tomu další peníze dávat nebudou. Samozřejmě se musí změnit pravidla pro veřejné soutěže, pravidla pro SÚKL, lékové politiky. Ale proto, že se tady krade jako všude jinde, přeci nebudeme tolerovat podfinancovanost systému.

A neměly by se nejdříve skutečně „zacpat“ ty díry?

To samozřejmě, přeci nebudu krýt zlodějny. Zatím nevidím tu činnost tak aktivní, jak bych si představoval. Změnit správní řízení lékové politiky, tam tečou 3,5 miliardy ročně ale ty jdou úplně do kanálu, z toho mají profit jen farmafirmy. Je třeba do toho vstoupit, vím, že to jsou mocní hráči, ale musíme začít tady.


Komentovat článek: Engel: Rušení lůžek nepomůže, systém vyžaduje…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Engel: Rušení lůžek nepomůže, systém vyžaduje…

Komentáře

dalších 8 komentářů
člověk léčený rušení lůžek  | 4. 05. 2011 20:06

Je potřeba vstát a chodit.

challenger Všem diskutujícím  | 4. 05. 2011 15:34

milé i.v., to jeomyl!!! HDP ČR na hlavu je 25 600 USD za rok, průměrný plat je 25 000 měsíčně, průměrný plat lékaře je 45 000. HDP na hlavuv Německu je 35 900, průměrný platje tam 3200 EUR, průměrný plat doktora je 7500 EUR, nástupní 3720 EUR. V Rakousku jeprůměrné HDP 40 200 USD, plat 2500 EUR, plat lékaře 7500 EUR. V UK je HDP 35 100 USD, plat je tam kolem 2000 GBP a plat doktora kolem 7-10 tis. GPB. Z toho člověk vidí, že u nás se veskrze víc dělá, na to, kolik se vydělává a na ramenou doktora jsou 2-3 neproduktivní paraziti, kteří z nich vysávají peníze. A to vůbec nemluvíme o přesčasech. Malta 26 900, plat doktora 5000 EUR, průměrný plat 1000 EUR.

challenger Typický odborář  | 4. 05. 2011 15:20

dalo by se i souhlasit - nicméně když stát monopolizuje nemocniční péči a je jediným plátcem, zaměstnavatelem i podnikatelem v tomto segmentu v jedné osobě, jak jinak to chcete udělat, než to dělá Engel? Jistě, kdyby šlo o to, že na trhu jsou vzájemně si konkurující subjekty, pak by bylo celkem jasné, jaká je ta spravedlivá cena, přes kterou nejede vlak - je to totiž přesně ta cena, kterou je ochoten zákazník obětovat na úkor uspokojování jiných potřeb při svých omezených zdrojích. Pak by provozovtelmohl zdražit dle svých nákladů a zákazník by buďto zaplatil, nebo šel jinam. Zrovna tak to platí s počtem lůžek. Co se týká rušení lůžek, jsou ohroženějším personálem sestry. Lékaři už nyní dělají krvavé přesčasy a jejich populace stárne, čili problém lze celkem legitimně vyřešit přirozeným úbytkem a zavedením směnných provozů. U sester je situace jiná a jsou z hlediska hromadného propouštění mnohem ohroženější - na druhé straně jich ale bude více potřeba u lůžek následné péče, pole neorané je také domácí péče, s naší stárnoucí populací se zvětšujícíse poptávkou po zdravotní péči rozhodně strádat nebudou - pokud - nepřijde někdo s hnědobolševickými nápady na regulace.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné