Epidemie chřipky se rychle blíží

Počet nemocných sezónní chřipkou a akutními respiračními onemocněními v České republice prudce stoupá. V prvním lednovém týdnu onemocnělo o 32 procent pacientů víc než v posledním týdnu prosince…

Nejvíce nemocných je v Olomouckém, Jihomoravském a Královéhradeckém kraji. Odborníci čekají chřipkovou epidemii koncem ledna nebo začátkem února.

„V porovnání dvou týdnů vidíme prudký nárůst. Dá se z toho usoudit, že chřipková epidemie by mohla v České republice vypuknout koncem ledna nebo v únoru,“ potvrdil v pondělí doktor Michael Vít, hlavní hygienik republiky.

Oznámil, že v ČR je nyní 1388 nemocných na 100 000 obyvatel, a to je ještě pod epidemiologickým prahem, který je od 2000 až 2500 případů na 100 000 obyvatel. Překročit ho ale můžeme rychle.

Hygienik: Nejde o ptačí chřipku

„Jde o sezónní chřipku a akutní respirační infekce. V žádném případě ne o ptačí chřipku. Virus ptačí chřipky se ještě nepřenesl z člověka na člověka, a z tohoto pohledu je tedy u ptačí chřipky klid, i když musíme být obezřetní,“ řekl Vít.

Na běžnou sezónní chřipku je očkování, které letos podstoupilo tři čtvrtě miliónu obyvatel, což je o 10 procent víc než v předchozích letech. I tak je ale počet proočkovaných nízký v porovnání s vyspělou Evropou.

Není ani v Evropě

Vakcína proti běžné chřipce nechrání před ptačí chřipkou. V případě, že by ale ptačí chřipka skutečně vypukla, pak by průběh onemocnění u očkovaných osob proti sezónní chřipce byl mírnější.

„Nikde v Evropě zatím není epidemie běžné sezónní chřipky,“ řekla Právu týž den doktorka Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu v Praze, která je vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku.

Ročně v ČR zemře až 1500 pacientů

„Místní výskyty chřipky jsou v Anglii, Francii, Nizozemsku, Irsku, Norsku a Švédsku. Situaci v Evropě pozorně monitorujeme,“ oznámila odbornice.

V České republice každoročně chřipkou onemocní jeden až dva milióny osob, při rozsáhlejší epidemii i tři milióny.

Zemře tisíc až tisíc pět set pacientů, většinou starších, kteří už mají nějaké chronické onemocnění a chřipka jejich zdravotní stav prudce zhorší.

Odborníci nedoporučují chřipku podceňovat, a to proto, že může dojít k vážným komplikacím, zejména zápalu plic.

Šéf kardiologie v pražské Nemocnici Na Homolce, profesor Petr Niederle nedoporučuje kardiakům, aby v silných mrazech vycházeli ven. „Pokud ucítí zhoršení zdravotního stavu, měli by okamžitě informovat lékaře,“ uzavřel Niederle.

Václav Pergl, Právo

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Alois Komorous, klinický farmaceut

Nedá mi, abych nereagoval na určité pasáže v článku. Rád bych totiž věděl,

Z JAKÉ STUDIE autor vychází, když uvádí, že po očkování proti chřipce bude

onemocnění ptačí chřipkou mírnější. Dosud mi totiž není známo, že by nějaká tato zkušenost existovala. Za druhé netuším, z jakých údajů se vychází, pokud se uvádí údaj, že v České republice ročně zemře 1.500 osob na chřipku. Když použijeme selský rozum a vezmeme do úvahy, že v sousední SRN, kde je cca. 80 miliónů obyvatel, zemře ročně na chřipku celkem JEN 125 osob (z toho JEN 9 s prokázanými chřipkovými viry!), pak by muselo jít o značnou odchylku. Pokud bychom měli vycházet z reálných čísel, pak u nás na chřipku zemře tak do 20 osob ročně, ostatní je nadhodnocené a jsou to zcela jistě osoby, které mají ještě nějaké DALŠÍ onemocnění, které je pak spolu s chřipkou smrtící. Chřipka samotná ale není příčinou smrti. Často se však (ze zkušeností registrací úmrtí v německy mluvících zemí) lékaři omezí na holé konstatování – „byla to chřipka“ a podrobnostmi se již nezabývají. Bylo by tedy načase, aby se přesnost zvýšila i u nás.

Ohodnoťte tento článek!