Epidemie žloutenky se zatím omezila na Prahu a Středočeský kraj

Titulní obrázek

Epidemie hepatitidy typu A, kterou hygienici zaregistrovali před měsícem v komunitě narkomanů v Praze, se zatím rozšířila jen do Středočeského kraje. V ostatních krajích se zatím zvýšený výskyt této infekční choroby lidově označované za nemoc špinavých rukou neprokázal…

ČTK to dnes řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít. Nové případy už téměř nepřibývají ani v Praze.

Od počátku letošního roku hygienici v celém Česku zaznamenali celkem 220 případů hepatitidy typu A, ve stejnému období loňského roku napočítali 58 případů. „Zatímco v minulých letech byly hlavní věkovou kategorií (se zaznamenaným výskytem) předškolní děti, v současné době ta věková kategorie, která je nejvíc zasažena, je 20 až 29 let,“ uvedl Vít.

V metropoli letos hepatitidou typu A onemocnělo 151 lidí, ve Středočeském kraji 31. „V ostatních krajích se průměr za období od začátku roku pohybuje mezi dvěma až třemi případy,“ konstatoval Vít.

„Naší povinností je zabránit rozšíření, a proto ohnisko nákazy očkujeme,“ prohlásil Vít, podle něhož zatím bylo vakcínou proti této nemoci v Praze očkováno přes 800 lidí, což ministerstvo zdravotnictví přišlo na milion korun. Podle Víta by bylo vhodné, aby se na očkování rizikových skupin podílely také kraje a města.

Středočeský kraj, do něhož se epidemie z Prahy rozšířila, na nákup očkovacích vakcín věnuje 200.000 korun. „Já si myslím, že to je velmi zodpovědný přístup,“ dodal Vít.

Další vývoj epidemie se podle Víta dá předvídat jen velmi obtížně. Hygienici se obávali, aby se nemoc nerozšířila po dalších krajích při různých letních festivalech pod širým nebem; takové rozšíření zatím nezaznamenali.

Podle Zdeňky Jágrové z hygienické stanice hlavního města Prahy u narkomanů počet zjištěných nových případů žloutenky klesl. „Vlastně už téměř nové případy nemáme,“ řekla Jágrová. Přesto budou hygienici pokračovat v očkování; například na Hlavním nádraží je skupina drogově závislých, kteří se zatím na očkování nedostavili.

„Plánujeme také očkování u bezdomovců. Již jsem pro ně objednala vakcíny,“ dodala Jágrová.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!