Epidemie žloutenky v Litoměřicích definitivně skončila

Epidemie žloutenky typu A v Litoměřicích je definitivně u konce. Během několikatýdenního dohledu hygieniků nepřibyl žádný případ, řekla mluvčí radnice Anna Hrochová. Takzvanou nemocí špinavých rukou onemocnělo loni 34 lidí.

„Výskyt žloutenky jsme v Litoměřicích skutečně již nezaznamenali,“ uvedla Ladislava Matějíčková z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice. Chorobu odhalili hygienici v Litoměřicích během letních prázdnin. Ohnisko nákazy bylo v jedné z ubytoven. Nemocných bylo původně 23, do podzimu jejich počet vzrostl na 34.

Podle Hrochové spolupracovali úředníci zdejší radnice s azylovým domem. “(charitativní organizace) Naděje měla vzniklou situaci plně pod kontrolou, městský úřad v Litoměřicích pravidelně informovala a informace zodpovědně předávala i do okolních měst. Proto jsme bezpečně věděli o jakékoliv změně i o průběhu výskytu žloutenky, stejně tak o pohybu nemocných,“ řekla vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Renáta Jurková.

Naopak epidemie trvá na Ústecku, kde za poslední týden přibylo sedm nových případů. Celkem tam tak od loňského ledna zaznamenali hygienici 358 případů. Drtivou většinu z nich tvoří sociálně slabí z vyloučených lokalit. Ve 146 případech šlo o děti, které navštěvují školu či školku. V ohniscích nákazy hygienici kolektivy plošně očkují.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!