Etika prohrála s byrokracií

 

Most – Případ odmítnutí péče umírajícímu pacientovi v mostecké nemocnici odložila i policie. Ta včera zastavila šetření v případě trestního oznámení Jaroslavy Topičové z Mostu na Nemocnici Most.

Zdravotnické zařízení jejímu otci odmítlo poskytnout v prosinci roku 2004 vyšetření, jelikož pacient byl klientem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Klienty uvedené pojišťovny Nemocnice Most koncem roku neošetřovala z důvodu vyčerpaných finančních prostředků poskytnutých pojišťovnou pro rok 2004.

Podle vyjádření náměstka pro zdravotní péči nemocnice Petra Hossnera, které poskytl Deníkům Bohemia, se situace s odmítáním klientů některých pojištěnců může opakovat i letos.

„V Mostě se odmítli postarat o umírajícího pacienta, který měl rakovinu jícnu a sotva mohl pít. To, co zde považovali za nedůležité, v Chomutově či v Praze označili za akutní,“ tvrdí Jaroslava Topičová. Nakonec Jaroslav Topič – jeden z dělníků, kteří pomáhali budovu zdravotnického zařízení kdysi stavět – stejně zemřel v mostecké nemocnici.

„Kdyby byl přístup vedení a především zdravotního náměstka Petra Hossnera jiný, mohl otec ještě žít,“ je přesvědčena Jaroslava Topičová, studentka oboru Podniková ekonomika na liberecké univerzitě. Včera si Topičová vyslechla od policisty vyjádření, že se jedná o protiprávní jednání, ale nenastala skutková podstata trestného činu.

„V žádném zákoně není uvedeno, že nemocnice může odmítnout pacienta kvůli problémům s pojišťovnou. Jediným důvodem může být kapacita zařízení, což není tento případ. Ovšem neexistuje paragraf, podle kterého by mohla policie nemocnici dohnat k zodpovědnosti,“ říká Topičová.

„Nebylo zjištěno, že by ze strany zdravotnického personálu přístupem k pacientovi došlo ke spáchání trestného činu neposkytnutí pomoci,“

potvrdila její slova mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

„Mezi nemocnicí a pojišťovnou se jedná o vyřešenou kauzu. Případ paní Topičové nechci v tuto chvíli komentovat,“ sdělil včera Petr Hossner.

Uvedená pojišťovna o trestních oznámeních ví, avšak nemůže prý do sporu zasáhnout.

„My jsme smlouvu s nemocnicí plnili a v akutních případech jsme finanční prostředky nad rámec navyšovali. Nepochybuji, že nemocnice mohla – například v případě umírajícího člověka s dýchacími problémy – péči poskytnout,“ uvedl Radovan Havránek, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

U Jaroslava Topiče byla již před jedenácti lety diagnostikována rakovina. Léčena byla radioterapií a chemoterapií. Vloni na jaře se objevila rakovina jícnu. Pacient podstoupil operaci v pražském Motolu.

„Podle otcových slov trvala asi sedm a půl hodiny,“ vzpomněla si Topičová. V nemocnici pak zůstal její otec tři týdny. Za šest týdnů šel na kontrolu. V srpnu mu byla do krku zavedena sonda v rámci fibrogastroskopie. Druhé vyšetření bylo naplánováno na prosinec. S oběma výsledky se měl následně dostavit do Motolu.

Zároveň – asi v měsíčních intervalech – probíhala sledování stavu u onkoložky v chomutovské nemocnici.

„S péčí v Chomutově jsme byli naprosto spokojeni. Mému otci se dostatečně věnovali. Lékařka Jana Přibylová mu napsala žádanku na vyšetření v Mostě, vzápětí jsme však obdrželi z nemocnice telefonát, ať nechodíme,“ vypráví Jaroslava Topičová.

Ve stejný den však volali i z chomutovské nemocnice, že poslední krevní testy vůbec nedopadly dobře. Podle ní se jednalo o akutní stav. Topičová ihned začala záležitost s mosteckou nemocnicí řešit.

„Okamžitě jsem se snažila dostat k vedení. Náměstek Hossner se mnou jednal arogantně. Prý mám smůlu, není to akutní případ. Tím se prý myslí autonehody a rodící ženy,“ uvedla Topičová, podle níž je příčina v tom, že vedení nešetří a plýtvá, proto dochází k situacím jako je tato.

„Do financování podle doktora Hossnera nemám právo mluvit, ale pokud vím, nemocnice není soukromá instituce,“ rozhořčuje se Topičová.

„I u pacienta, který má chronickou nemoc, může jít v daném případě o akutní záležitost. Některá vyšetření pochopitelně odložit lze, ale lape-li po dechu, je to akutní,“ uvedla k otázce akutnosti lékařka Jana Přibylová.

I v Motole zkonstatovali, že stav sedmdesátiletého pána není dobrý. Bylo nutné, aby absolvoval v Mostě CT vyšetření počítačovým tomografem a odjel do Motola.

„V Mostě však byl problém. Jak to, že v Motole, odkud otce přednostně doporučili na vyšetření PET-SCAN do nemocnice Na Homolce a kde situace s klienty pojišťovny ministerstva vnitra byla stejná jako v Mostě, nehleděli na peníze?“

táže se Topičová.

Po CT vyšetření pan Topič zkolaboval a zůstal v nemocnici. Odjezd na Homolku se odvolal. Už nepolykal ani vodu, byl dehydratovaný a podvyživený. Do žaludku mu musela být nosem zavedena sonda, aby alespoň něco pojmul. Po čtyřech dnech byl doma. Z noci z 25. na 26. prosince sám dceru požádal o zavolání sanitky.

„Špatně dýchal, měl hrozně nízký tlak. Nechápala jsem, proč mu lékař nedal alespoň kyslíkovou masku. Druhý den jedna lékařka řekla: Já vidím vašeho tatínka poprvé, neznám jeho stav, když zde nemám kompletní dokumentaci,“ popisuje přístup mosteckých lékařů. Tehdy jí prý řekli, že jeho život je otázkou několika dní. Večer v půl osmé zemřel, což se dozvěděli až druhý den, když jej chtěli navštívit.

„Sestra na nás vyjela, jestli jsme nedostali telegram nebo co a jestli si vezmeme věci teď nebo někdy jindy. Na oddělení v té chvíli ani nebyl lékař,“ mluví o přístupu k pozůstalým Jaroslava Topičová.

Dceři zůstal jen automobil, který na splátky koupila právě proto, že dcera otce často vozila po několika městech.

„Já studuji, mám půjčku, nezbývají nám peníze na právníky,“ říká dcera.

Policie přijala v prosinci celkem tři obdobná trestní oznámení, která se týkala odmítnutí vyšetření pacientů Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra pracovníky mostecké nemocnice. V případě pana Topiče byla nařízena soudní pitva a vyžádán znalecký posudek, jehož včerejší výsledek snahy Topičové nepodpořil.

„Nečekala jsem bůhvíco, doufala jsem alespoň v personální změny v nemocnici. Budu se snažit, aby se situace nemohla opakovat,“ uzavírá Topičová, která s matkou uvažuje, zda podat ústavní stížnost.

LUCIE BARTOŠ, Ústecký kraj

Ohodnoťte tento článek!