EU musí řešit nákladnost léčby stále starší populace

Titulní obrázek

Situace, kdy obyvatelstvo stárne a rostou náklady na zdravotní péči, bude v příštím půlroce jedním z hlavních témat českého předsednictví. Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka je úkolem ČR téma otevřít, nikoli vyřešit. Po setkání s ministry zdravotnictví zemí visegrádské čtyřky to řekl novinářům…

Ministři zdravotnictví zemí Evropské unie budou muset řešit problém stárnutí populace. Situace, kdy obyvatelstvo stárne a rostou náklady na zdravotní péči, bude v příštím půlroce jedním z hlavních témat českého předsednictví. Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka je úkolem ČR téma otevřít, nikoli vyřešit. Po setkání s ministry zdravotnictví zemí visegrádské čtyřky či jejich náměstky to řekl novinářům v Brně.

Se stárnutím obyvatel se potýkají všechny státy visegrádské skupiny, potvrdili zahraniční hosté. Společné evropské řešení problémů může být podle Julínka užitečné. „Může sloužit ke vzájemnému informování o stavu a pokroku jednotlivých reforem a identifikaci slepých cest,“ řekl ministr.

Při českém předsednictví by také měla být schválena směrnice týkající se dojíždění za zdravotní péčí do jiných členských států unie. Podle Julínka Brusel tlačí na to, aby byla schválena ještě v příštím půlroce. ČR je prý připravena diskusi moderovat, i když dodržení termínu bude obtížné, protože příprava jde zatím pomalu. Obyvatelé EU mají na léčbu v jiné členské zemi právo, což potvrdilo několik rozhodnutí Evropského soudního dvora.

Obyvatelé Evropské unie už dnes dojíždějí do jiných zemí za ambulantní péčí. Směrnice by měla dát pravidla nemocniční přeshraniční péči. O české zdravotnictví v konkurenci toho zahraničního se ministr nebojí. „My jsme v dobré pozici a můžeme to přivítat. Pravděpodobnost, že se (cizinci) budou jezdit léčit k nám, je větší,“ řekl nedávno Julínek. České zdravotnictví je podle něj velmi kvalitní a ve srovnání s adekvátní péčí na západ od ČR levné. České nemocnice navíc mají volné kapacity, které by mohli pacienti ze zahraničí obsadit. Nemocnicím by se tak zlepšilo hospodaření.

ČTK

EU musí řešit nákladnost léčby stále starší populace
Ohodnoťte tento článek!