EUC koupila od Homolky firmu poskytující nadstandardní péči

Skupina EUC (dříve Euroclinicum), která v Česku provozuje mimo jiné síť poliklinik a laboratoři, koupila za 50,5 milionu korun firmu Homolka Premium Care, která se specializuje na poskytování nadstandardní individuální zdravotní péče.

Prodej akcií firmy je součástí likvidace společnosti Holte, která je dceřinou společností Nemocnice Na Homolce.

Výběrové řízení na prodej 100 procent akcií společnosti Homolka Premium Care bylo vypsáno loni s odhadovanou cenou 23,7 milionu korun. EUC nabídla nejvyšší cenu.

Skupinu EUC vlastní investiční fond Tuffieh Funds, který založil bývalý manažer PPF Jan Blaško. Ten zároveň působí ve vedení společnosti. EUC uvádí, že má asi 1500 zaměstnanců a její obrat činí 2,15 miliardy korun. Skupina přes vlastněné firmy provozuje polikliniky, laboratoře, lékárny a nemocnice ve Frýdlantu a Zlíně. „Je to příklad akvizice, která ekonomicky dává smysl. V prémiové péči je EUC největším poskytovatelem jak zaměstnavatelům, tak individuálním osobám. Nemocnice Na Homolce patří ke špičce české medicíny. Vnímáme ji odborně jako velice respektovanou, se zajímavou strukturou odborností a metod. Prémiovou péči na Homolce chceme zapojit do naší prosperující sítě,“ řekl k nákupu předseda představenstva EUC a.s. Jan Blaško.

„Finanční prostředky, které nemocnice po prodeji akcií získá ve formě likvidačního zůstatku, chceme použít převážně na obnovu zdravotní techniky,“ uvedl ředitel Nemocnice Na Homolce Ivan Oliva. Nemocnice se společností Homolka Premium Care uzavřela v roce 2015 osmiletou smlouvu o spolupráci. Společnost totiž při poskytování nadstandardní péče využívá zázemí a odborníky Nemocnice Na Homolce. Smlouva bude právně závazná i pro nového majitele společnosti. „Z pohledu klientů Homolka Premium Care, a. s., se převodem akcií na třetí osobu nic nezmění,“ dodal Oliva.

Homolka Premium Care v roce 2015 vykázala zisk 6,05 milionu korun a tržby 27,1 milionu korun. ¨

Homolka v minulosti přes své dceřiné firmy, tedy mimo režim zákona o veřejných zakázkách, kupovala služby a zdravotnický materiál. Týká se to především období, kdy nemocnici vedl nyní trestně stíhaný ředitel Vladimír Dbalý. Nemocnice kvůli prohřeškům musela na pokutách už dříve zaplatit 58 milionů korun a další pokuty za 45 milionů korun jí od finančního úřadu ještě hrozí.

V souvislosti se zmanipulováním veřejných zakázek na účetní, medicínsko-právní či poradenské služby v Homolce navrhla policie v září obžalovat šest lidí. Nemocnici údajně vznikla škoda přes 50 milionů korun. Mezi stíhanými je i bývalý ředitel Dbalý, který už stanul před soudem kvůli údajnému ovlivnění jiných dvou zakázek z roku 2009 – tendru na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákupu Leksellova gama nože za 140 milionů korun. Do ředitelovy kapsy údajně šlo 28 milionů. Dbalý korupci a manipulaci s tendry odmítá.

Ohodnoťte tento článek!