Přejít na obsah

Eurobarometr: Největší problém je pro Čechy zdravotnictví

zpět
13.7.2007

Zdravotnictví považuje za jeden z největších problémů 39 procent obyvatel České republiky. V ostatních zemích Evropské unie přitom zdravotnictví takto vnímá v průměru jen 18 procent lidí. Češi už naopak nepovažují za tak naléhavou nezaměstnanost...

V tuzemsku ji teď k nejdůležitějším problémům řadí 21 procent lidí, průměr evropské sedmadvacítky je 34 procent.

Vyplývá to z jarního průzkumu Eurobarometr, který dnes v Praze zveřejnilo zastoupení Evropské komise v ČR. Eurobarometr dlouhodobě srovnává postoje obyvatel zemí unie.

Rozdíly mezi tím, jak problémy zdravotnictví hodnotí průměrný Čech a průměrný Evropan, se podle průzkumu zvětšily. Autoři šetření uvedli, že zdravotnictví bylo na první příčce tuzemských problémů už v druhé polovině roku 2005, kdy se politici mimo jiné přeli o to, zda převádět nemocnice na akciové společnosti.

Letos na jaře se dostalo do čela žebříčku opět, podle autorů ho tam vrátila debata o spoluúčasti pacientů. Vládní návrh reformy počítá s tím, že pacienti budou od ledna příštího roku platit 30 korun za návštěvu lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost, a to do maximální výše 5000 korun za rok. Návrh ostře kritizuje opozice a odpůrce má i v řadách KDU-ČSL.

K nejnaléhavějším tématům dlouhodobě patří jak v EU, tak v České republice nezaměstnanost, váha tohoto problému v očích Čechů se ale snížila.

„Podíl občanů, kteří řadí nezaměstnanost mezi dva nejvýznamnější problémy, nyní v průměru EU činí pouhých 34 procent. V České republice znamenal rok 2005 pokles těchto obav dokonce o osm procentních bodů na úroveň 40 procent, v roce 2006 dále na 34 procent a na jaře 2007 na historické minimum: 21 procent,“ uvedli autoři.

Míra nezaměstnanosti v ČR se v červnu snížila na 6,3 procenta a je nejnižší od července 2004, kdy se začala sledovat podle nové metodiky.

Eurobarometr ukázal, že 22 procent Čechů považuje za jeden z hlavních problémů také ekonomickou situaci v zemi. Kriminalitu takto označilo 28 procent obyvatel České republiky.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Eurobarometr: Největší problém je pro Čechy…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Eurobarometr: Největší problém je pro Čechy…

Komentáře

dalších 11 komentářů
Bohumír Šimek Re:Hůř nebude, pokud se konečně rozběhne skutečná reforma!  | 15. 07. 2007 23:04

Pepku, nedělej si iluze! Ani odeesáci ani socani s žádnou reformou zatím nezačali! Socani se snažili o iluzi reformy a odeesáci chytají jen kočku za ocas. Prostě to vzali od konce!

Bohumír Šimek Re:Re:Re:a to je špatně!  | 15. 07. 2007 23:00

Solidární zdravotní pojištění musí být zachováno. Je jen nutné přidat vkládání vratných garančních peněz pacientem do sytému v ambulatním medicíně, které budou vráceny zdravotní pojišťovnou podle předem uzavřené individuální smlouvy pacienta s pojiťovnou. Jiná cesta z našeho marasmu není!

Bohumír Šimek Re:Re:a nebude hůř!  | 15. 07. 2007 22:56

Pokud politici nebudou z lidí vytahovat zbytečné peníze, jako jsou nevratné regulační poplatky, pokud se zákonem konečně utvoří skutečné zdravotní pojišťovny a pokud pacient bude vkládat své garanční peníze, které mu vrátí jeho zdravotní pojišťovna podle předem uzavřené individuální smlouvy, pak teprve bude moci být léčen každý z nás podle svých představ a lege artis. Už aby to tady bylo!!! Povedete to k utlumení všech tunelů naší zdravotní daně. Jen je otázka: Bude k tomu politická vůle?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné