Eurokomisař: Pokud ČR nezpřísní zákon proti kouření, hrozí sankce

Pokud Česko nezačlení do svých zákonů evropskou směrnici na ochranu proti tabáku a neomezí například reklamu na tabákové výrobky, mohly by mu od EU hrozit sankce. Evropská komise zvažuje, že proti ČR podnikne určité kroky. Novinářům to v pondělí v Praze řekl evropský komisař…

Praha – pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu. Opatření, která by EU proti ČR mohla podniknout, však zatím neupřesnil.

Kyprianu se v pondělí sešel s ministrem zdravotnictví Davidem Rathem, aby spolu projednali připravenost Česka na případnou pandemii ptačí chřipky. Kontrola spotřeby tabáku byla dalším tématem schůzky. „Evropská komise má určité obavy ohledně politiky týkající se kouření a tabákových výrobků v ČR,“ uvedl Kyprianu.

Podle něj Česko nemá dostatečnou legislativu pro zákaz reklamy na tabákové výrobky. Evropská komise zemi proto vyzve, aby své zákony k omezení kouření zpřísnila, dodal eurokomisař. „Pokud by nebyl požadavek splněn, pak existuje celá řada kroků, které mohou vést i k sankcím. První dopis bude odeslán v příštích měsících,“ řekl Kyprianu.

ČR v roce 2003 podepsala rámcovou úmluvu o kontrole tabáku, k níž se připojilo přes 190 zemí. Dosud ji ratifikovalo více než 120 z nich. Cílem dokumentu je chránit lidstvo před následky kouření. Má přispět ke kontrole prodeje tabáku a úpravě reklamy i bránit pašování cigaret. Počítá s omezováním kouření ve veřejných prostorách.

Zákon, který má kouření na veřejnosti omezovat, platí v ČR od ledna. Stav ale výrazně nezměnil. Podle odborníků je měkký, výklad paragrafů není prý vždy jasný.

Aby byla úmluva pro ČR závazná, musí ji schválit zákonodárci. Senát ji zamítl. „To (ratifikace úmluvy) je tak trochu nad síly tohoto ministerstva, protože to naráží na určitý odpor pravicových poslanců v Senátu, kteří jaksi stáli za tím neschválením,“ řekl v pondělí po schůzce s Kyprianem Rath.

Podle Kypriana není zásadní to, že ČR dokument ještě neratifikovala, ale že nezačlenila evropskou směrnici do svých zákonů. Přísnější verze „protikuřáckého“ zákona v únoru ve sněmovně neuspěla. Poslanci ji vrátili k dopracování, což prakticky znamená zamítnutí.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!