Europoslanci Cabrnoch a Ouzký nechali akcie IZIP Švýcarům

počítač, stetoskop

Europoslanci za ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký přenechali 49 procent firmy IZIP neznámé švýcarské společnosti eHI eHealth International. Udělali to prý proto, aby projekt nemohl být zastaven.

O tom totiž uvažuje Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která vlastní zbylý podíl a pro níž IZIP provozuje elektronické zdravotní knížky. Správní rada VZP ani ministr zdravotnictví o kroku europoslanců nic nevěděli, informovala Česká televize (ČT). IZIP je dlouhodobě kritizován zejména kvůli své ceně a financování.

Pojišťovna uvažuje o tom, že projekt, který stál za deset let už miliardu korun, zruší. „Skutečně se může stát to, že ten projekt celý stopneme, než abychom do něj dál pumpovali peníze,“ řekl ČT člen správní rady VZP, poslanec TOP 09 Jan Farský. IZIP ještě dostane jednu šanci, ve dvou krajích bude spuštěn zkušební provoz. Pokud by nefungoval, má být projekt definitivně zastaven.

To se ale nyní komplikuje. VZP potřebuje k případnému zrušení souhlas švýcarské firmy. Jinak by hrozila arbitráž. IZIP přitom stojí pojišťovnu nejméně dvacet milionů korun měsíčně. „Přistoupil jsem na předání akcií firmě, která je ochotna garantovat, že smluvně zaváže VZP k tomu, že to bude dál rozvíjet, to si myslím, že je hodně důležité,“ řekl ČT Cabrnoch.

O tom, že podstatnou část společnosti IZIP vlastní švýcarská firma, správní rada pojišťovny ani ministr zdravotnictví nevěděli. „Nechápu vůbec, proč někdo takhle postupoval a velmi mi to vadí, že tu informaci jsme nevěděli,“ řekl televizi poslanec za TOP 09 a člen správní rady VZP Jiří Skalický.

ČT uvedla, že podle výpisu ze švýcarského obchodního rejstříku byla firma založena na konci srpna, s minimálním povinným vkladem 100 tisíc švýcarských franků a jediným členem představenstva, Erwinem Zurfluhem. Ten figuruje zároveň v dalších 36 společnostech jenom ve Švýcarsku.

Firma sídlí v Curychu na prestižní adrese Bellevue place 5, ovšem kromě toho na ní není žádný kontakt. Jako předmět svého podnikání má uvedeno správa, držení a přeprodej majetku. „Pro mě je to jasný partner, jasný vlastník, předpoklad standardních vztahů. Takže já myslím, že není důvod být znepokojen, že vlastníme něco, společně se švýcarskou firmou,“ sdělil ČT šéf VZP Pavel Horák.

Vytvoření systému IZIP stálo zhruba 300 milionů korun. Někteří zahraniční experti považovali cenu v porovnání s obdobnými programy za násobně nižší. Projekt ale dostal i několik mezinárodních ocenění.

Internetové zdravotní knížky měly podle svých autorů zdravotnictví ušetřit. Klientům VZP nabízejí on-line přístup k údajům o zdravotních obtížích, užívaných lécích a provedených vyšetřeních. K informacím se mohou dostat i zdravotníci a lékárníci. Má se tak podle autorů předejít předepisování léků, které nemocný dostal už od jiného lékaře. Odbourat by se měla i vyšetření, která člověk již podstoupil.

K nejhlasitějším kritikům projektu patří bývalý ministr zdravotnictví a nynější středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Podle něj byl projekt drahý a pro VZP nevýhodný. Tvrdí, že pojišťovně nepatří ani myšlenka, ani systém. Jako ministr chtěl smlouvu vypovědět. Také Svaz pacientů už dříve prohlásil, že by VZP měla přestat elektronické knížky IZIP platit.

Ohodnoťte tento článek!