Evropský zdravotní průkaz má již 90 procent Čechů, nejvíce v EU

Evropský průkaz zdravotního pojištění vlastní již asi 90 procent všech Čechů, vzhledem k počtu obyvatel nejvíce v EU. Uvedl to ředitel Centra mezistátních úhrad Ladislav Švec. Česká republika jej jako jediný stát unie totiž zavedla zároveň i jako národní průkaz zdravotního pojištění…

Praha – Evropským průkazem se občané prokazují při ošetření v cizině. Nezbytnou zdravotní péči v zemích EU jim pak pojišťovna uhradí.

Od vstupu do EU do konce roku 2005 bylo ze zahraničí uhrazeno téměř sto milionů korun za péči o cizí pojištěnce v Česku. Bezmála 51 milionů korun zaplatily ve stejném období české pojišťovny za ošetření Čechů v Evropě. Loni bylo na českém území ošetřeno 31.000 cizinců ze zemí unie, zhruba 13.000 českých pojištěnců vyhledalo lékaře v EU.

Nejde však pouze o péči hrazenou na základě evropských zdravotních průkazů, které se vztahují na přechodný pobyt. Tato péče představuje podle Švece asi třetinu z celkových nákladů, důležitější skupinou jsou pracovníci a jejich rodiny. Evropský průkaz zdravotního pojištění lze nyní použít v případě potřeby lékařského ošetření vedle ČR v 29 státech Evropy – v členských státech EU, v Norsku, Lichtenštejnsku, Islandu, v Chorvatsku a ve Švýcarsku.

„Naši lékaři vědí o tomto průkazu, určitě ho znají, protože je jím vybavena většina populace,“ uvedl Švec. Hůře obeznámeni bývají podle něj lékaři v cizině, kde jej úřady vydávají pouze lidem, kteří cestují do zahraničí. „Úmyslné vyhýbání se jsme ale zaznamenali jen zřídka,“ uvedl Švec. Většinou podle něj za problémy může neznalost.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

V případě, že některé zařízení členského státu Evropské unie nepostupuje podle platných pravidel a odmítne akceptovat evropské formuláře, mohou se lidé obrátit na elektronickou podatelnu centra mezistátních úhrad. Musí však uvést přesné datum a název zařízení, kde se s problémem setkali. „Pokud nepomůžeme konkrétním lidem, tak aspoň zajistíme, aby se to neopakovalo,“ dodal Švec.

Evropský průkaz dostávají od svých pojišťoven občané všech členských zemí EU, ve všech zemích má stejný vzhled, a je tak snadno rozpoznatelný.

ČTK

Evropský zdravotní průkaz má již 90 procent Čechů, nejvíce v EU
Ohodnoťte tento článek!