Evropští lékaři podpořili protesty českých kolegů proti reformě

Titulní obrázek

Evropská federace lékařů zaměstnanců (FEMS) se postavila na stranu českých lékařů a dalších zdravotníků, kteří odmítají připravovanou reformu zdravotnictví. Zástupci federace, která sdružuje přes milion evropských lékařů, označili reformní plány české vlády za nevyzkoušený experiment, který odporuje evropským tradicím zajišťování zdravotní péče na solidárním principu. Ministr Tomáš Julínek kompetentnost odborářů k takovým soudům zpochybnil…

Praha –

„Podporujeme zcela mobilizaci zdravotnického personálu, zejména ve středu, kdy bude manifestace odborů. Máme velké obavy z připravované privatizace a zhoršování zdravotnictví v Česku,“ řekl prezident FEMS Claude Wetzel z Francie. Usnesení schválili zástupci lékařských organizací z 12 evropských zemí jednomyslně.

„Jsou to odboráři, nevím, z jaké kompetence a s jakými informacemi posuzují náš zdravotní systém, zvlášť když jsou z cizí země. Pokud dostali mylné informace od českých odborářů, samozřejmě varují před něčím, co nehrozí,“ řekl ministr.

Evropští lékaři varují, že v žádné zemi starého kontinentu nebylo dosud zdravotnictví privatizováno v takové míře, jak to připravuje česká vláda. Varují před prodejem pojišťoven i fakultních nemocnic. „Zdravotní péče je v Evropě považována za službu ve veřejném zájmu, jejíž poskytování nelze ponechat pouze tržním mechanismům,“ zdůraznil Wetzel.

Dodal, že Světová zdravotnická organizace ocenila Francii jako zemi s nejlepším zdravotním systémem. Dosáhli toho mimo jiné tím, že reforma odstranila konkurenci mezi veřejným a soukromým sektorem a nastolila jejich spolupráci. Stát se nevzdal zodpovědnosti za zajištění péče. Pokud by tak učinil, vznikl by podle Wetzela nebezpečný monopol. Kdyby si pak noví vlastníci řekli, že podnikání pro ně už není ziskové, skončili by.

„V oblasti zdravotní péče nedůvěřujte politikům, ale pacientským organizacím a zdravotníkům, kteří vědí, jak zlepšit péči. Politikům jde jen o to, jak smést problém pod stůl a ještě možná vydělat,“ prohlásil.

Marián Kollár za Slovenský odborový klub uvedl, že při pohledu na záměry českých politiků jsou ostražití a nervózní. S privatizací mají své zkušenosti. Do soukromých rukou přešly na Slovensku zdravotní pojišťovny. Tlak lékařských odborů přispěl podle Kolára k tomu, že sešlo z další fáze, kdy měli monopolní vlastníci získat vedle pojišťoven i nemocnice.

„Reformu se nepodařilo dokončit, s nápravou i jen její části máme nyní neskutečné problémy. Proto nedovolte, aby se Česko vydalo slovenskou cestou,“ řekl Kollár.

ČTK

Evropští lékaři podpořili protesty českých kolegů proti reformě
Ohodnoťte tento článek!