Exekuce na majetek dlužníků nemocnice nechystá. Zatím

Titulní obrázek

Lidé, kteří dluží hradecké fakultní nemocnici peníze za regulační poplatky, se zatím nemusejí obávat vymáhání nebo jiných razantních kroků. Nemocnice je v nejbližším období nechystá. „Je to až krajní možnost,“ sdělil ekonomický náměstek nemocnice Jiří Ropek…

Na regulačních poplatcích vybralo největší zdravotnické zařízení v Hradci Králové za prvních šest měsíců roku bezmála dvacet milionů korun. Přibližně osm tisíc pacientů však odešlo bez zaplacení.

Lidé, kteří dluží hradecké fakultní nemocnici peníze za regulační poplatky, se zatím nemusejí obávat vymáhání nebo jiných razantních kroků. Nemocnice je v nejbližším období nechystá. „Je to až krajní možnost,“ sdělil ekonomický náměstek nemocnice Jiří Ropek.

Fakultní nemocnice vybrala na poplatcích za ošetření, hospitalizaci i medikamenty v nemocniční lékárně za prvních šest měsíců roku zhruba 19 a půl milionu korun.

Eviduje však i dost dlužníků „Je jich kolem osmi tisíc,“ uvedl Ropek. Naprostá většina dlužníků, zhruba 80 procent, nezaplatila nemocnici třicet, šedesát nebo devadesát korun. Existují však i lidé, kteří na poplatcích dluží více než tisícovku. Nemocnice jim hodlá znepříjemňovat život. Například, když přijdou příště na kontrolu nebo k neakutnímu výkonu, počkají si v čekárně delší dobu. Ani vymáhání dlužných částek v budoucnu náměstek Ropek nevyloučil. Není to však na pořadu dne. To potvrdil i ředitel nemocnice Leoš Heger.

„Nechystáme se podávat žaloby ani exekuce na třicetikorunové dlužníky. Víme však o nich a budeme tyto údaje dále využívat,“ prohlásil.

Na poplatcích vybrané peníze by podle Hegera měly směřovat ke zlepšení péče.

„Výnosy z regulačních poplatků budou však tvořit jen o něco více než půl procenta celkového obratu. Nejsou pro nás tedy tak významným finančním zdrojem, aby ovlivnily celkový rozpočet nemocnice,“ sdělil Leoš Heger.

Úbytek pacientů, což měl být jeden z cílů zavedení poplatků, však hradecká nemocnice nezaznamenala.

„Na rozdíl od ordinací praktických lékařů do našich ordinací zpravidla nepřicházejí lidé s banálními problémy.

Chodí převážně ti, co skutečně přijít mají,“ vysvětlil ředitel. Dodal, že v lůžkové části se vliv poplatků zřejmě projevil. „Jde zejména o zkrácení ošetřovací doby v průměru o půl dne, což je v našich podmínkách mimořádně velký skok,“ řekl Heger.

Martin Černý, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!