Exministr Němeček skončil v čele ostravské fakultní nemocnice

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) odvolal ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka (ČSSD). Zdůvodnil to tím, že manažersky selhal, umělé navyšoval hospodářský výsledek a byl ve střetu zájmů.

Němeček považuje důvody za smyšlené a tvrdí, že vláda bez důvěry si tak vyřizuje účty. Poukázal na to, že nemocnice loni vykázala rekordní hospodářský výsledek, zisk přes 111 milionů korun. O dalším postupu se poradí s právníky.

Někteří politici považují odvolání Němečka za osobní mstu premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) nebo za prostředek jeho vyjednávací taktiky vůči sociální demokracii. Babiš se ministra zdravotnictví zastal a věří, že dělá správné kroky.

Vojtěch za jeden z důvodů odvolání považuje to, že ostravská fakultní nemocnice neproplácela zaměstnancům odpracované přesčasy. Museli si brát náhradní volno, čímž si nemocnice podle ministra uměle zlepšovala hospodaření. Dalšími důvody byla Němečkova účast na vedení nemocnice v Bohumíně, působení soukromé kliniky na pozemcích nemocnice nebo pokles počtu operací. Informace o pochybeních měl prý od zaměstnanců a odborářů nemocnice.

„Když jsem slyšel od pana ministra tyto konkrétní věci, tak je to ještě směšnější, než jsem si původně myslel,“ řekl Němeček. Domnívá se, že například v oblasti přesčasů postupoval hospodárně. Nemocnice má dle jeho slov dostatek personálu a mohla tedy přesčasy řešit tímto způsobem. Soukromá klinika umělého oplodnění sídlí podle něj v soukromém subjektu, se kterým fakultní nemocnice nemá nic společného.

Němeček vidí za svým odvoláním vyřizování účtů ze strany vlády. Důvody k odvolání, které uvedlo ministerstvo zdravotnictví, označil ve stylu Babišova slovníky slovy „lži, kecy a účelovka“. Kritizoval i to, že se o odvolání dozvěděl z médií, podle ministerstva ho ale pověřený zaměstnanec o obsahu odvolání ráno osobně informoval.

Zástupci sněmovní opozice většinou soudí, že ministr zdravotnictví v demisi na odvolání ředitele nemocnice mandát má, bez důvěry Sněmovny by ale měl postupovat uvážlivě a ne v rozporu s dobrými mravy. Z oslovených politiků postup nekritizoval pouze šéf hnutí SPD Tomio Okamura. „Ministr může odvolat ředitele kdykoli. Ovšem při rekordním zisku nemocnice to opravdu vypadá spíše na osobní mstu, protože se Andrej Babiš svojí nenávistí k němu nikdy netajil,“ řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Ministři nemají mandát k ničemu než k údržbě a měli by se zdržet jakýchkoli podobných kroků,“ soudí Lubomír Zaorálek z ČSSD. „I vláda bez důvěry a v demisi má na to bohužel pravomoc, neslučuje se to ale s dobrými mravy – ministr bez důvěry by takové kroky dělat neměl,“ uvedl předseda STAN Petr Gazdík.

Babiš s Němečkem měli jako ministři minulé vlády mezi sebou velmi vyostřené vztahy, které musela řešit i koaliční rada. Babiš jako ministr financí Němečka kritizoval za špatné hospodaření resortu i za jeho předchozí působení v ostravské nemocnici. Dnes Babiš připomněl, že kvůli Němečkovým nákupům v minulosti podal trestní oznámení. „Pořád chtěl víc peněz do resortu a neuměl říct, na co je hodlá použít, neměl přehledy výdajů, sliboval navýšení platů lékařům a sestrám a ani to pořádně nesplnil,“ řekl dnes o Němečkovi premiér.

Ministerstvo zdravotnictví v následujících měsících zahájí kontrolu zaměřenou na hospodaření a finanční operace nemocnice a novému vedení doporučí zadání externího auditu. Řízením nemocnice nebyl dočasně pověřen žádný z šesti náměstků ředitele, ale lékař Evžen Machytka z oddělení gastroenterologie, o jehož schopnosti vést nemocnici má Němeček pochyby. Na místo nového ředitele chce Vojtěch v nejbližší době vypsat výběrové řízení.

Ministr zdravotnictví v demisi před dvěma týdny odvolal i ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou. Od nástupu nového vedení ministerstva loni v prosinci skončil také ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta a dva odborní náměstci ministra Tom Phillipp a Petr Landa, jejichž sekce byly sloučeny před koncem roku při změnách organizační struktury úřadu. Odešli také političtí náměstci Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) a Kamal Farhan (ANO).

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!