Exministryně Součková opět stane před soudem kvůli Diag Human

Titulní obrázek

U Obvodního soudu pro Prahu 2 dnes bude pokračovat proces s bývalou ministryní zdravotnictví Marií Součkovou. Je stíhána kvůli uzavření údajně nevýhodné smlouvy mezi ministerstvem a brněnským advokátem Zdeňkem Nováčkem…

o poskytování právní pomoci ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou, firmou Diag Human.

Nelze vyloučit, že by už dnes mohlo padnout rozhodnutí.

Součková, která po obvinění vystoupila z ČSSD, obžalobu odmítá a mluví o politickém podtextu kauzy. Tvrdila také, že smlouva s mnohamilionovými odměnami pro právníka je zfalšovaná.

Znalci ale konstatovali, že se zkoumanou smlouvou nikdo nijak nemanipuloval. Posuzovali přitom smluvní dokument, který má soud k dispozici od Nováčka. Na ministerstvu zdravotnictví se smlouva ztratila.

Exministryně podle obžaloby pověřila Nováčka zastupováním státu bez výběrového řízení, což je údajně v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Žalobce klade Součkové za vinu i to, že Nováčka pověřila zastupováním státu přesto, že ze zákona byla údajně povinna předat případ Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Za porušování povinnosti při správě cizího majetku a za zneužívání pravomoci veřejného činitele Součkové hrozí tři až deset let vězení.

ČTK

Exministryně Součková opět stane před soudem kvůli Diag Human
Ohodnoťte tento článek!