Exministryně zdravotnictví jde před soud

Státní zástupce obžaloval bývalou ministryni zdravotnictví Marii Součkovou kvůli miliardové kauze Diag Human. Součková je podle všeho jediným zástupcem státu, který se kvůli kauze bude před soudem zpovídat. Hrozí jí až desetileté vězení. Před soud má jít za to, že bez výběrového řízení zvolila jako právníka státu svého známého Zdeňka Nováčka…

Praha – Nováček za své služby inkasoval deset milionů korun, další mu Součková smluvně slíbila pro případ, že by někdy stát přestal jeho služeb využívat.

Obžaloba byla k soudu podána v úterý, řekl to státní zástupce Tomáše Bláhu.

V kauze Diag Human státu hrozí, že bude muset vyplatit stejnojmenné firmě odškodnění za to, že ji ministerstvo zdravotnictví před více než deseti lety vytlačilo z lukrativního obchodování s krevní plazmou.

Firma kontroverzního emigranta Josefa Šťávy už získala v arbitráži od státu 327 milionů korun a nyní se domáhá dalších miliard.

Vysoká odměna, minimum práce

Smlouvu s do té doby veřejnosti neznámým právníkem ze Šlapanic u Brna uzavřela v roce 2003 exministryně zdravotnictví Marie Součková. Právníkovi Nováčkovi smlouva vynesla vysokou odměnu za minimum práce.

Součková, již za kontrakt s Nováčkem kritizovali i samotní sociální demokraté, na svém jednání nespatřovala nic protiprávního.

„Na postupu, který byl zvolen, trvám,“ říkala doposud Součková, která svůj krok zdůvodňovala časovou tísní. Podle ní hrozil státu vznik další škody; proto s nalezením právníka spěchala a nevybrala jej ve standardním výběrovém řízení.

Soud: Smlouva byla nemravná

Ministerstvo zdravotnictví přitom do příchodu Součkové mělo právníka, který ho ve sporu s Diagem hájil roky. A to za podstatně nižší odměnu, která nepřesáhla tři miliony korun.

Proč Součková advokáta státu vyměnila, nikdy nevysvětlila. Poté, co vážně onemocněla, stáhla se do ústraní a o minulosti se bavit nehodlá.

Advokát Nováček nakonec dostal od státu podstatnou část z první desítky milionů. Dalších deset milionů vymáhal za to, že ministerstvo po odchodu Součkové smlouvu vypovědělo.

Soud ale rozhodl, že Nováček nemá na žádné další peníze nárok a smlouvu označil za nemravnou. Nováček se odvolal.

Spor o miliardy finišuje

Souběžně s případem advokáta Nováčka směřuje do finále i podstata celého případu, tedy spor státu a firmy Diag Human. V nejhorší variantě by stát mohl platit další stovky milionů. Sama firma požaduje přes šest miliard korun.

Stát přitom nemůže spor vyhrát. Rozhodčí soud už konstatoval, že firma byla postupem ministerstva zdravotnictví kdysi skutečně poškozena a nyní se hraje jen o konečnou výši odškodného.

Právníci státu věří, že už vyplacených 327 milionů bude posledních. Naopak právník Diagu, bývalý vicepremiér Jan Kalvoda, doufá v úspěch svého klienta. Nadto upozorňuje, že každým dnem státu nabíhá penále. „Je to zhruba milion za den,“ uvedl Kalvoda.

Aktuálně.cz

Ohodnoťte tento článek!