Exministryně zdravotnictví Součková porušila zákon

Zadáním veřejné zakázky bez výběrového řízení a smlouvou s právníkem Zdeňkem Nováčkem pro zastupování v kauze Diag Human porušila bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková zákon. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže…

PRAHA – (ÚOHS), uvedl v pátek zpravodajský server Euro OnLine.

„Závěr antimonopolního úřadu vnímáme jako potvrzení správnosti kroků, které byly ze strany našeho ministerstva po odvolání exministryně Součkové učiněny. Možnosti podat proti výše uvedenému rozhodnutí rozklad nevyužijeme,“ řekl Euru mluvčí ministerstva zdravotnictví Václav Šebor. Lhůta pro odvolání proti rozhodnutí ÚOHS vyprší v pondělí, uvedlo Euro.

O prošetření případu požádal někdejší ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi. Zvažoval dokonce, že na svou předchůdkyni Součkovou podá trestní oznámení.

Exministryně Součková v pátek řekla, že zatím o rozhodnutí ÚOHS neví. Znovu také obhajovala svůj postup v celém případu. „Z hlediska zadávání (výběrového řízení) jsme se opírali o zákonné normy. Nemám nějaký důvod k tomu, abych pochybovala, že to rozhodnutí bylo správné,“ řekla Součková.

Smlouva o zastupování státu ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou byla uzavřena loni v září. Právníkovi slibovala odměnu deset milionů korun. Nováček prý ale celou částku nedostal, proto se chce o zbytek soudit. Stejně jako o dalších deset milionů korun, které měl dostat při vypovězení smlouvy, což se stalo v květnu. Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by podle smlouvy 170 milionů korun.

Ministerstvo zdravotnictví po vypuknutí aféry naznačilo, že si Nováček za dva ze šesti právních úkonů neoprávněně vyúčtoval příliš vysokou částku. Za jeden právní úkon více než 1,6 milionu korun. Celkem si tedy údajně účtoval o 3,2 milionu korun více, než mu náleželo.

Nováček měl v pátek kvůli pochybné smlouvě stanout před kárným senátem České advokátní komory (ČAK). Bez udání důvodu se však nedostavil, a tak bylo jednání odročeno na počátek příštího roku. Podle žaloby porušil při uzavírání smlouvy s ministerstvem zdravotnictví o poskytování právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human povinnosti advokáta.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!