Přejít na obsah

Expert: Donuťte lékaře, aby mluvili

zpět
22.3.2007

V den, kdy sněmovna projednávala zákon o přístupu ke zdravotní dokumentaci, odpovídal na dotazy uživatelů Aktuálně.cz expert na práva pacientů a prezident asociace Czechmed Tomáš Vican...

„Bohužel v současné době platná právní úprava nestanoví lékaři či zdravotnickému zařízení přímo povinnost umožnit Vám nahlédnout do zdravotnické dokumentace,“ odpověděl Vican na dotaz čtenáře, zda má pacient právo, aby mu posudková komise nebo příslušný praktický lékař vydal kopii zprávy posudkové komise, kterou potřebuje pro uplatnění nároků vůči pojišťovně, případně vůči zaměstnavateli.

„Ze zákona však máte právo na poskytnutí veškerých informací, které Vaše zdravotní dokumentace obsahuje, můžete si požádat o výpis, který Vám musí být vydán,“ dodal Vican

Poslanci ve sněmovně schválili návrh zákona, který pacientům a jejich blízkým usnadní přístup ke zdravotní dokumentaci.

Celý on-line rozhovor s Tomášem Vicanem si můžete přečíst ZDE.

Aktuálně.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Aktuálně.cz

Komentovat článek: Expert: Donuťte lékaře, aby mluvili

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Expert: Donuťte lékaře, aby mluvili

Komentáře

dalších 18 komentářů
katango Co je to za experta,  | 24. 03. 2007 18:10

který nám tak shovívavě radí ? S něčím snad lze i souhlasit,např. s existencí programu prevence burn - out syndromu u lékařů a sester,ale - pokud vím,nic takového tu není.Ovšem v on line rozhovoru se tázající ptají pouze na svá práva.Jaképak povinnosti,oni si přece celej život platí !! Zdá se,že tu funguje skutečná dělba údělu - pacienti mají práva a lékaři pouze povinnosti.A ano - komunikovat bychom se měli učit už na medicíně.Nás ( ročník nar.1955 ) to ovšem neučili.A v současném systému úhrad na to slutečně moc pamatováno není.Jsem psychiatr - my hlavně mluvíme.Nevím jak kdo,já hodně vysvětluji a nutím pacienty,aby se ptali.Zas si moc nevydělám.

Hana Munziová Nikdy nikoho nedonutíte  | 23. 03. 2007 21:39

K tomu, co je proti jeho svobodné vůli ,leda násilím. A to já neumím. Tak si mlčte. A vlastně máte pravdu, lékaři a lékařky jsou krásní, zdravě žijí, nejsou obézní, mají ryzí charakter a chyba je jenom v pacientovi , který jako méněcenný partner je opravdu k nevydržení. Ono je asi vše důležité vepsané v těch papírech. Proto taková obava ?Asi vám latiníkům skutečně nerozumíme.

Iva Kopejsková Re:Re:Re:Jsem pro  | 23. 03. 2007 20:13

Milá paní Hano, odskáčete to za všechny pacienty, kteří jsou odpovědní za sebe a své zdraví a s informacemi umějí pracovat a vyvodit z toho i pro sebe nějaké závěry (třeba dodržovat nějaké povinnosti ...). Bohužel většina pacientů ještě do tohoto stadia zdaleka nedospěla. To se patrně snaží kolegové lékaři sdělit. V ordinacích i lékárnách se masově setkáváme s typem "celý život si platím a teď musím doplácet, mám nárok, jste tady od toho, stát se o mě musí postarat ..." A típají cigáro o futro lékárny, takže jsem nucena pasivně kouřit, o nočních službách i pasivně piju, budím se hrůzou představou, že bych se třeba časem vyžrala do takové podoby, co jsem viděla za tárou (o genetice mi nemluvte, dědí se kuchyně) apod.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné