Experti chválí plán na změny ve VZP a pokuty za čekání na operace

Rozhodnutí o odchodu poloviny politiků ze správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a pokuty pojišťovnám za dlouhé čekání na operace hodnotí experti jako nejpřínosnější opatření pro rozvoj českého zdravotnictví.

Nejškodlivější je podle nich plán motivovat k prevenci vyplácením hotovosti a odklad rozšíření nadstandardů o rok.

Novinářům to řekl výkonný ředitel neziskové organizace České zdravotnické fórum (ČZF) Michael Vích.

ČZF v projektu Hodnocení ekonomických a sociálních opatření ve zdravotnictví dává ekonomům, manažerům, lékařským kapacitám, zástupcům komor i pacientských sdružení možnost vyjádřit se k reformním opatřením. Období listopad 2012 až únor 2013 posuzovalo 58 hodnotitelů.

Plán ministerstva zdravotnictví na odchod poloviny politiků ze správní rady VZP dosáhl jednoho z nejvyšších hodnocení v historii ankety. Podle expertů je z věcného hlediska správný, i když na hospodaření VZP významný vliv mít nebude. „Důležité naopak bude, kdo obsadí uvolněná místa, zda erudovaní lidé znalí zdravotní problematiky, nebo jen ti, pro které to bude příjemná 'trafika',“ podotkl Vích.

Omezení vlivu politiků ve správní radě VZP chystá ministerstvo v novelách, kterými chce od roku 2014 upravit činnost zdravotních pojišťoven. Počet členů správní rady VZP má z 30 klesnout na polovinu, má se zrušit dozorčí rada VZP. Smlouvy by pojišťovny musely dát na internet, jinak nebudou platné. Za nesplnění hrozí až desetimilionová pokuta.

Experti ocenili pokuty za příliš dlouhé čekací doby na operace, pomůže to pacientům. Nařízení platí od ledna. Problematické je podle nich jen to, že se nezohlední pacienti, kteří již čekali, takže se jim čekání může ještě prodloužit. „Je otázkou, zda budou časová překročení skutečně sankcionována a z čeho bude pokuta hrazena,“ řekl Vích. Experti se podle něj také obávají, že stát sebere pojišťovnám na pokuty peníze, které by měly využít na léčbu.

Na bezradnost v oblasti prevence ukazuje podle expertů plán ministerstva motivovat lidi k preventivním prohlídkám a dodržování léčebných plánů penězi. Význam prevence nezpochybňují, motivaci penězi ale považují za krajně nevhodnou. Lépe by prý bylo přispět lidem třeba na vstup do bazénu či cvičení. „Otázkou je, zda je vůbec někdo schopen vyplácení hotovosti dostatečně legislativně ošetřit tak, aby nedocházelo ke zneužívání těchto prostředků,“ shrnul Vích.

Ohodnoťte tento článek!