Přejít na obsah

Experti k poplatkům zasednou až za týden, Julínek nedodal podklady

zpět
15.5.2008

"Jednání je odloženo o týden. Nemáme podklady z ministerstva zdravotnictví," řekl Právu Jiří Carbol, expert KDU-ČSL. Ministerstvo přitom mělo vypracovat rozbor dopadu úpravy poplatků, jak ji požadují KDU-ČSL a Strany zelených, do 7. května...

Zdravotnická komise složená z expertů koaličních stran, která se měla dnes sejít k poplatkům ve zdravotnictví, zasedat nebude.

„Jednání je odloženo o týden. Nemáme podklady z ministerstva zdravotnictví,“ řekl Právu Jiří Carbol, expert KDU-ČSL.

Ministerstvo přitom mělo vypracovat rozbor dopadu úpravy poplatků, jak ji požadují KDU-ČSL a Strany zelených, do 7. května. Ještě týž den ministr Právu řekl, že práce na rozboru finišují a termín se dodrží.

„Nešlo to,“ řekl Právu včera Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví. „Nedostali jsme všechny potřebné podklady ze zdravotních pojišťoven. Proto vzniklo zpoždění,“ řekl Cikrt. Informoval, že ministerstvo alespoň dodalo expertům některé návrhy paragrafového znění zákonů, které mají české zdravotnictví změnit. „Rozbor požadavků KDU-ČSL a Strany zelených bude do schůzky expertů hotov a dostanou ho minimálně den předem,“ řekl mluvčí.

Experti se mají sejít nově 22. května, tedy den po demonstraci lékařů proti Julínkovým plánům na změnu zdravotnictví.

KDU-ČSL i Strana zelených požadují upravit poplatky ve zdravotnictví, a to například osvobozením dětí do 18 let a seniorů nad 70 let. Mají i další návrhy. Úpravu poplatků požaduje i ČSSD, i když tato strana by nejraději, stejně jako KSČM, všechny poplatky zrušila.

Lidovci, kteří měli mít 12. května celostátní konferenci KDU-ČSL, zaměřenou na reformu zdravotnictví, ji také museli odložit, protože neměli všechny návrhy změn zákonů od ministra.

Ministr Julínek je připraven udělat určitý kompromis, a to osvobodit od poplatků děti do tří let. „Chci za to záruku koaličních partnerů, že nebudou požadovat další změny poplatků,“ řekl Právu Julínek.

To se ale koaličním partnerům nezamlouvá, a tak boj o poplatky bude ještě dramatický. Čeká se také na rozhodnutí Ústavního soudu, zda poplatky, které platíme od ledna u lékaře, jsou legální.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Experti k poplatkům zasednou až za týden,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Experti k poplatkům zasednou až za týden,…

Komentáře

další 3 komentáře
Pozorovatel Re:Re:Pseudoreforma?  | 15. 05. 2008 20:10

Jdi už do p.rd... s tím Tvým pokladenským systémem, který Ti nikdo stejně neodsouhlasí. Jen zbytečně otravuješ!

Bohumír Šimek Re:Pseudoreforma?  | 15. 05. 2008 11:21

Regulační poplatky jsou před Julínkovou reformou nezbytné a proto je nelze nazývat pseudoreformou. Důvod, proč Julínkovu reformu nepovažuji za dobrou, je to, že nectí přirozené vztahy mezi subjekty a že se bojí, jako všichni levicoví konstruktivisti společnosti, dát svobodu lékařům a pacientům a zavést nejšetrnější způsob financování zdravotnictví formou jakéhosi pokladenského systému v ambulantní medicíně, který jediný dokáže skutečně ohlídat pacientské peníze.

Vladimíra Bošková MZ má jen ta data, která chce přiznat  | 15. 05. 2008 10:04

Je zajímavé, že vedení MZ má okamžitá data, pokud je chce využít ve prospěch svých záměrů, ale pokud by údaje mohly ukázat neradostné skutečnosti o pseudoreformě, pak se MZ vymlouvá, že "ještě nemá podklady"...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné