Experti k poplatkům zasednou až za týden, Julínek nedodal podklady

Titulní obrázek

„Jednání je odloženo o týden. Nemáme podklady z ministerstva zdravotnictví,“ řekl Právu Jiří Carbol, expert KDU-ČSL.
Ministerstvo přitom mělo vypracovat rozbor dopadu úpravy poplatků, jak ji požadují KDU-ČSL a Strany zelených, do 7. května…

Zdravotnická komise složená z expertů koaličních stran, která se měla dnes sejít k poplatkům ve zdravotnictví, zasedat nebude.

„Jednání je odloženo o týden. Nemáme podklady z ministerstva zdravotnictví,“ řekl Právu Jiří Carbol, expert KDU-ČSL.

Ministerstvo přitom mělo vypracovat rozbor dopadu úpravy poplatků, jak ji požadují KDU-ČSL a Strany zelených, do 7. května. Ještě týž den ministr Právu řekl, že práce na rozboru finišují a termín se dodrží.

„Nešlo to,“ řekl Právu včera Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví. „Nedostali jsme všechny potřebné podklady ze zdravotních pojišťoven. Proto vzniklo zpoždění,“ řekl Cikrt. Informoval, že ministerstvo alespoň dodalo expertům některé návrhy paragrafového znění zákonů, které mají české zdravotnictví změnit. „Rozbor požadavků KDU-ČSL a Strany zelených bude do schůzky expertů hotov a dostanou ho minimálně den předem,“ řekl mluvčí.

Experti se mají sejít nově 22. května, tedy den po demonstraci lékařů proti Julínkovým plánům na změnu zdravotnictví.

KDU-ČSL i Strana zelených požadují upravit poplatky ve zdravotnictví, a to například osvobozením dětí do 18 let a seniorů nad 70 let. Mají i další návrhy. Úpravu poplatků požaduje i ČSSD, i když tato strana by nejraději, stejně jako KSČM, všechny poplatky zrušila.

Lidovci, kteří měli mít 12. května celostátní konferenci KDU-ČSL, zaměřenou na reformu zdravotnictví, ji také museli odložit, protože neměli všechny návrhy změn zákonů od ministra.

Ministr Julínek je připraven udělat určitý kompromis, a to osvobodit od poplatků děti do tří let. „Chci za to záruku koaličních partnerů, že nebudou požadovat další změny poplatků,“ řekl Právu Julínek.

To se ale koaličním partnerům nezamlouvá, a tak boj o poplatky bude ještě dramatický. Čeká se také na rozhodnutí Ústavního soudu, zda poplatky, které platíme od ledna u lékaře, jsou legální.

Václav Pergl, Právo

Experti k poplatkům zasednou až za týden, Julínek nedodal podklady
Ohodnoťte tento článek!