Přejít na obsah

Experti: lékaři jsou někdy k pacientům necitliví

zpět
16.12.2009
pacient, nemocnice, pokoj, kapačka, infuze
zvětšitpacient, nemocnice, pokoj, kapačka, infuzeZdroj: www.whypop.net

pacient, nemocnice, pokoj, kapačka, infuze | Zdroj: www.whypop.net

 

Lékaři i odborníci na etiku se shodují: Pacient má sice právo znát plnou pravdu o svém zdravotním stavu, ale pokud má např. nevyléčitelnou nemoc, lékař mu tuto drsnou pravdu musí sdělit citlivě.

Ne vždy to tak je, jak ukázala tragédie 29letého Bohuslava Jakla, který 1. prosince utekl v šoku z nemocnice Na Bulovce.

Jakl měl utéci poté, co měl vyslechnout rozhovor lékařů o jeho zdravotním stavu, kdy mu měli údajně v těle objevit recidivu rakoviny. Policie pak po pacientovi marně pátrala téměř dva týdny, aby ho nakonec našla mrtvého nedaleko nemocnice. V týž den se mu narodila dcera.

„Zásada je taková, že je potřeba vždy pacientovi nechat alespoň naději, i kdyby už třeba právě umíral,“ řekl Právu právník Václav Pešek z Prahy, který se specializuje na zdravotnictví.

S jeho slovy souhlasí i dlouholetý ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze a také proděkan Univerzity Karlovy Pavel Klener.

„Vždy záleží na zkušenosti a empatii lékaře, který by měl umět posoudit způsob podání takto závažné informace o mém zdravotním stavu a také to, zda jsem schopen to přijmout,“ řekl Právu Klener.

Podle jeho zkušeností sice čeští lékaři většinou umějí tuto zdrcující zprávu podat tak, že ji pacient přijme, ale zažívá i případy, kdy se člověk po oznámení své diagnózy zhroutí.


Klíčová slova

Autoři

Petr Blahuš, Právo

Komentovat článek: Experti: lékaři jsou někdy k pacientům necitliví

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Experti: lékaři jsou někdy k pacientům necitliví

Komentáře

dalších 9 komentářů
leo Hmm  | 24. 12. 2009 07:38

naprostý souhlas,souvisí to s tím,že u nás vždy něco hyper,v zahraničí se tyto informace říkají tvrdě,jasně,i s procentuální šancí na další osud, je pravdou,že průměrný občan za hranicemi je na tom, se všeobecným přehledem daleko lépe,než průměrný občan u nás.Když podepíšete blbou smlouvu, jste v pytli, jelikož neznalost zákona neomlouvá.A to je ta česká cesta.Ve všech oblastech života je to jasné,. neznalost neomlouvá, mel jsi občane vědět, měl jsi znát, měl jsi možnost zjistit- ale v medecíně? pacient je najednou klient, naprosto rovnoprávný, ale musíte k němu přistupovat jako k laikovi, řící a vysvětlit mu vše tak aby to pochopil, ale ne tvrdě. Stejný kočkopes, jako kocábův přístup k menšinám. Ale mezi námi- slušného, přiměřeně chudého, empatického ale velmi vzdělaného lékaře tu chtějí občané odjakživa.Něco mezi kardinálem tomáškem, matkou terezou a dr Hausem.

cifo kdo  | 17. 12. 2009 23:35

chce pravdu znat, zepta se, kdo ne nepta se. A pravdu vam muzou rikat jakkoliv citlive, je vam to houby platny, protoze zacne existovat jenom smrt a vy, prakticky vsechno ostatni se od vas vzadi na mile daleko. Najednou zjistite, ze vsechno bylo hezky, jenom jste o tom nevedel. O empatii tady nemluvte, protoze malokdo si situaci smrtelne nemocneho umite alespon zcasti predstavit.

challenger "samota" v nemocničním areálu  | 17. 12. 2009 22:04

no jo, samota. I dochtoři jsou sami - na službách bez partnera, bez dětí, které jsou zase samy doma, protože tatínek nebo maminka holt slouží zdraví lidu, aby si vohnout mohl přijít ve 2 v noci vytáhnout třísku. Nudíte se? Kupte si medvídka mývala....a buďte rád, že aspoň v tom špitále ještě je, byť s kyselým ksichtem. Přijde doba, kdy tam bude doktor, jehož jazyku nebudete rozumět. Nebo tam nebude nikdo. Zeptejte se svého politika, jaké má priority.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné