Experti na zdravotnictví se na poplatcích nedohodli

jednání, ruce, dohoda, smlouva

Expertní tým ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se nedohodl na poplatcích ve zdravotnictví, přestože kapitolu zdravotnictví již uzavřel. Má 41 bodů, ale ani jeden se netýká poplatků.

„Největší neshoda je na poplatcích ve zdravotnictví. Všechny strany mají rozdílné názory,“ řekl Právu exministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Rozhodnutí o poplatcích a jejich výši tak experti přenesli na lídry stran. Shoda je naopak v tom, že reforma se musí připravit tak, aby se nastartovala v roce 2012.

V ČEM JE NAPŘÍKLAD SHODA

– Standardní zdravotní péče bude plně hrazena. Pokud bude někdo chtít dražší variantu péče, zaplatí si rozdíl v ceně. Tento systém předpokládá i vznik komerčního připojištění.

– Zpřísní se dozor nad zdravotními pojišťovnami jak po stránce hospodářské, tak péče o pojištěnce.

– Bodový systém nahradí nákup péče za reálné ceny v korunách.

– Systém více zdravotních pojišťoven zůstane zachován, sloučena má být zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a vojenská zdravotní pojišťovna.

– Reforma zdravotnictví je nutná a musí být legislativně připravena tak, aby se dala nastartovat od ledna 2012.

– Budou zrušeny tabulkové platy ve zdravotnictví, mimo jiné proto, aby nebyla blokována výše odměny zdravotníků po dokončení postgraduálního vzdělávání a byla umožněna vyšší motivační mzda.

– Budou zavedeny transparentní čekací seznamy pro jednotlivé druhy zdravotní péče.

– Zdravotnická záchranná služba bude na celostátní úrovni jednotná, bude definována samostatným zákonem.

– Nemocenské dávky budou převedeny na nemocenské pojištění, které budou provádět zdravotní pojišťovny.

V ČEM JE NESHODA

– V poplatcích ODS je chce zachovat ve stávající výši. Věci veřejné požadují zrušit platbu za položku na receptu. Alternativou k tomu je, že levné léky do 50 korun by si pacienti platili v plné výši ze svého. TOP 09 požaduje zvýšení poplatků z 30 na 50 korun, ale za celý recept, nikoli za položku na receptu, zvýšit z 30 na 50 korun poplatek u praktického lékaře a ambulantního specialisty, zvýšit poplatek v nemocnici ze současných 60 na 100 korun a zvýšit poplatek za pohotovost ze současných 90 na 100 korun.

– Zda má lékař dál předepisovat pacientovi konkrétní lék, nebo na recept uvádět jen účinnou látku a pacient po dohodě s lékárníkem si pak v lékárně vybere lék. To kritizují zejména lékaři s odůvodněním, že léky se stejnou účinnou látkou mohou v důsledku doprovodných substancí působit na pacienty různě a jen lékař může o léku rozhodnout.

Experti na zdravotnictví se na poplatcích nedohodli
Ohodnoťte tento článek!