Experti projednají varianty systému lékové přirážky

Experti ministerstev zdravotnictví a financí a lékárníci ve čtvrtek posoudí propočty různých variant změny marže u léků. Odborníci z obou ministerstev a lékárníci se shodují na principu, podle něhož by z dražšího léku měl lékárník menší procento zisku než z levného a obchodní přirážka by byla odstupňovaná…

Praha – Pokud se shodnou, ministři zdravotnictví a financí David Rath a Bohuslav Sobotka v pátek, nebo příští týden dohodu stvrdí. Marže je nyní u všech léků stejná, a to 29 procent.

Pokud se systém změní, obchodní přirážka u levných léků stoupne na 33 procent a s rostoucí cenou léku bude klesat, až se u nejdražších dostane na šest procent. Jedna z variant počítá až s deseti procenty. Léky v ceně 800 až 850 korun budou na současné hranici 29 procent. Rath počítá s tím, že sestupná marže začne platit od července nebo od srpna.

Jednání s ministry o marži vedou Grémium majitelů lékáren a Asociace provozovatelů lékáren. Česká lékárnická komora stojí mimo, chce jednat přímo s premiérem Jiřím Paroubkem, jednání s Rathem odmítá. Komora prosazuje, aby marže na léky do 20 korun stoupla až na 50 procent a u drahých byla v řádu několika procent.

Komora sdružuje na 7000 lékárníků, členství v profesní organizaci je pro ně povinné. Lékárníci, kteří vlastní jednu či více lékáren, jsou současně členy Grémia majitelů lékáren. Tato organizace má 500 členů. Asociace provozovatelů lékáren zastupuje pět největších řetězců, celkem 200 lékáren. V Česku je 2300 lékáren a zhruba 200 výdejen léků.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!