Experti prověří korupci v Rathově resortu

Máme zkorumpované celé zdravotnictví, nebo má veškeré korupční hříchy na kontě VZP? V tom se názory expertů a úředníků z ministerstva liší. Zdravotnictví ke korupci láká dvěma sty miliardami, které jím ročně protečou za velmi neprůhledných podmínek…

Praha –

Doktoři projasnění situace neprospívají, protože leckdy určité formy korupce zlehčují. „Setkala jsem se s názory lékařů, že vzít si pozornost od pacienta vlastně není žádná korupce.

Ale každá forma korupce je špatná,“ míní Adriana Krnáčová, která řídí českou pobočku Transparency Interna-tional, jež se korupcí zabývá. Ministr zdravotnictví David Rath vidí korupční hnízdo především ve Všeobecné zdravotní pojišťovně, nad kterou zavedl nucenou správu.

„Zamezili jsme jejímu vysávání. Hospodaření VZP teď skončí nejspíš dvoumiliardovým přebytkem,“ tvrdí Rath. Jiní ale jeho krok kritizují a Rath musel minulý týden vypovídat na policii. Ta zjišťuje, zda se Rath uvalením nucené správy nedopustil trestného činu.

„Ve zdravotnictví bohužel nejde o jednotlivá osobní selhání, ale o systémovou chybu,“ dodává Krnáčová. Její Transparency si má nyní na žádost Českého zdravotnického fóra na korupci v českém zdravotnictví posvítit a sepsat o tom zprávu. „Děláme na tom s několika týmy, výsledky zveřejníme po volbách,“ uzavírá Krnáčová.

Deníky Bohemia

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Ing. Zdeněk Charvát, daňový poradce

Co se nazývá vlastně pojmem „Rathův resort“? Je to celý resort zdravotnictví, nebo pouze ministerstvo zdravotnictví a jeho organizace? Pokud to první, pak prověření „korupce“ je úkol pro rozsáhlou organizaci na několik let. Pokud ministerstvo, pak by to mohlo být vyřešeno během dvou až tří měsíců. Ale pochopitelně nemůže jít pouze o výběrová řízení na zakázky pro ministerstvo jako takové, ale i o zakázky, které byly vyhlašovány jako výběrová řízení pro státní ministerská zařízení, kde výběrovou komisi jmenovalo nebo značně ovlivňovalo ministerstvo zdravotnictví.

Pak bychom se možná za posledních osm let divili, kdy výběrová řízení byla vedením nemocnic zpochybněna jako plně ovlivňována úředníky sociálně-demokratického ministerstva zdravotnictví. Ale pozor, premiér to určitě označí jako politickou sabotáž.

Martin Vedral

Myslím si, že monitorováním korupce ve zdravotnictví by dr. Rath mohl pověřit svou kamarádku Evu Klimovičvou.


Experti prověří korupci v Rathově resortu
Ohodnoťte tento článek!