Expertka: Daně za tabák jsou v ČR nízké, neodráží náklady

kouření

Daně na tabákové výrobky jsou v Česku ve srovnání s mnoha jinými evropskými zeměmi nízké, cena cigaret neodráží náklady státu na kouření.

Přitom nejúčinnějšími opatřeními proti kouření je zvýšení daní na tabákové výrobky a zákaz kouření ve veřejných prostorách a restauracích, řekla Hana Rossová, strategická ředitelka výzkumného programu zaměřeného na kontrolu spotřeby tabáku, který je součástí Americké společnosti proti rakovině.

Studie Lékařského informační centra z roku 2001 uvádí, že stát v roce 1999 tratil kvůli kouření skoro 70 miliard korun.

„Cena cigaret v ČR je o hodně nižší, než je evropský průměr,“ upozornila Rossová. Dostupnost cigaret v ČR se podle ní zlepšuje, lidé si můžou za průměrný plat koupit víc cigaret než před deseti lety.

Spotřeba tabáku způsobuje ekonomické ztráty kvůli vyšší úmrtnosti, nemocnosti a vyšším nákladům na zdravotní péči. Podle zmíněné studie náklady v Česku v roce 1999 činily na zdravotní péči v lůžkových zařízeních kvůli kouření zhruba 30 miliard korun ročně, čili přibližně půl procenta hrubého domácího produktu (HDP).

V témže roce stát vybral na daních za tabák 20 miliard. Po připočtení nákladů na ambulantní péči (42 miliard korun), kvůli předčasnému úmrtí a nákladům spojeným s pasivním kouřením se náklady vyšplhaly na zhruba 90 miliard korun. To odpovídá 4,6 procenta HDP.

Tento hrubý odhad se shoduje s výsledkem evropské studie z roku 2000, která odhaduje, že kouření stálo ČR asi 77 až 103 miliard korun za rok. V roce 2000 to představovalo asi 3,6 až 4,8 procenta HDP. Jeden kuřák tedy stál ČR nejméně 23.000 až 31.000 korun. Na zdravotnictví jde v Česku asi sedm procent HDP ročně.

„I když kuřák umře dříve, stát (ekonomicky) zatěžkává víc než nekuřák,“ řekla Rossová. Polovina kuřáků kvůli kouření zemře v produktivním věku, a to o 15 let dříve než nekuřáci. Půlka jich žije stejně dlouho, jako kdyby nekouřili. V průměru tedy kuřák ztratí sedm a půl roku života, vysvětlila odbornice na nemoci z kouření Eva Králíková.

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za efektivní takové investice do zdraví a prevence, které prodlouží život o jeden rok za cenu menší, než je hodnota vytvořeného HDP na osobu. V roce 2006 byl český HDP 328.000 korun na osobu.

WHO odhaduje, že náhradní nikotinová terapie prodlouží život o jeden rok za 52.000 korun. Zdvojnásobení daně na tabák by prodloužilo život o jeden rok asi za 300 korun. Zákaz kouření ve veřejných prostorách a na pracovištích by prodloužilo život o jeden rok za 8600 korun.

Preventivní programy na školách jsou podle odborníků neúčinné. Efektivní je vyšší cena cigaret a pozitivní příklad dospělých. „Ekonomické výzkumy jasně ukazují, že nejlepší nástroj, jak zabránit kouření u dětí, je zvýšit cenu cigaret,“ uzavřela Rossová.

Ohodnoťte tento článek!