Export výrobců zdravotnické techniky se za pět let zdvojnásobil

Titulní obrázek

Export tuzemských firem vyrábějících zdravotnické prostředky se za posledních pět let zdvojnásobil. Firmám se kromě Evropské unie daří více než v minulosti také na vyspělých trzích v USA, jihovýchodní Asii a Rusku. Stále více se uplatňují především výrobky s přidanou hodnotou, tedy velkým podílem výzkumu, jako jsou elektronika a informatika, řekl Jaroslav Kopeček z Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků…

(VDZP).

Zhruba 500 firem z oboru se představí v Brně na zdravotnickém veletrhu Medical Fair, který na brněnském výstavišti začíná v úterý a potrvá do pátku.

Roční obrat a export v odvětví se podle Kopečka nedá přesně určit, v asociaci výrobců je sdružena jen asi třetina všech firem v oboru. Podle odhadu se pohybují v miliardách korun, protože výroba zdravotnické techniky zaměstnává v Česku už asi 12.000 až 13.000 lidí. Firmám se podařilo za poslední dva roky prosadit na území USA, znovu se vrací také na dříve dominantní trhy, jako Rusko, jihovýchodní Asie nebo postsovětské republiky. „Vracíme se tam ale s výrobky technicky mnohem vyspělejšími, protože tam všude již dnes panuje velká konkurence firem z USA nebo Japonska,“ dodal Kopeček.

Veletrh Medical Fair se letos koná poprvé, v minulých letech se jmenoval HospiMedica. Zdravotnický veletrh se letos zaměří především na asistovanou reprodukci, chirurgii a onkologii. Poprvé v historii nabídne akce kromě konferencí a expozic výrobců zdravotnické techniky také možnost navázat obchodní kontakty se zahraničními firmami. Obchodní mise vyšle do Brna s podporou ministerstva průmyslu a obchodu například Vietnam nebo Rusko. Na veletrhu se letos nově představí řada firem ze zemí, které dosud na akci neměly zastoupení, například z Brazílie a Nizozemska.

Hlavními tématy veletrhu budou vyspělé technologie a lékařské obory, které mají v Brně a jeho okolí vysokou úroveň. Podle zástupců Medical Fairu jsou to hlavně chirurgie, onkologie, reprodukční medicína a biotechnologie. Další z letošních novinek bude například Den onkologických technologií. Akce, kterou Veletrhy Brno pořádají s předním tuzemským onkologickým centrem – Masarykovým onkologickým ústavem, se má stát tradiční součástí odborného programu veletrhu. Témata se budou střídat v tříletých cyklech. Příští rok se budou odborníci věnovat novinkám v zobrazovacích metodách pro onkologii, v roce 2010 pak trendům v terapeutické technice pro onkologii.

Nově je do programu zařazena také konference e-Health Days zaměřená na elektronizaci zdravotnictví v ČR a dalších zemích unie a konference Determ zabývající se novými technologiemi reprodukční medicíny.

Nejlepší české výrobky budou vystaveny v pavilonu B na expozici nazvané Inovatec, kterou pořádá VDZP. Sedm českých firem tam představí například silikonové náhrady částí lidského těla, vyvíječ par peroxidu vodíku nebo přístroje pro vakuovou kompresní terapii.

Loňské HospiMediky, největší akce svého druhu ve střední Evropě, se účastnilo 600 vystavovatelů z 31 zemí. Pořadatelé očekávají, že díky sjednocení názvů s dalšími veletržními akcemi ve světě by se mohla účast firem především ze zahraničí v budoucnu ještě zvýšit. Pod názvem Medical Fair už se koná zdravotnický veletrh například v Indii, Sydney, Singapuru a Bangkoku. V Evropě převzala značku jen brněnská akce.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!