Exšéf hradecké záchranky Žabka dostal od soudu podmínku

Okresní soud v Hradci Králové včera potrestal bývalého ředitele Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ladislava Žabku za přijetí úplatku a sjednání výhody podmínkou. Podle spisu se Žabka dopustil pletich při soutěži na nákup sanitky a zdravotnického materiálu. Dnešní rozsudek dosud není pravomocný.

Soud dnes Žabku potrestal ročním vězením podmíněně odloženým na dva roky a uložil mu také peněžitý trest 50.000 korun. Žabka, který s obžalobou nesouhlasí, se proti verdiktu odvolal. „Já od samého začátku tvrdím, že jsem se žádného trestného činu nedopustil. Myslím si, že ty důkazy jsou naprosto jednoznačné a jasné, bohužel soud je nevzal v potaz. Takže pokračuje tahle absurdní hra,“ řekl dnes novinářům Žabka.

Podle obžaloby Žabka zorganizoval v roce 2008 pouze formální výběrová řízení na nákup sanitky a na centrálního dodavatele zdravotnického materiálu. Od dodavatele sanitky, jejíž cena byla zhruba dva miliony korun, pak měl podle obžaloby dostat za odměnu zájezd do Dubaje. Hodnota kontraktu na materiál byla téměř čtyři miliony korun. Podle státního zástupce Jiřího Chaloupky byla výběrová řízení zmanipulována a soutěže byly vedené tak, aby z nich byla vyloučena konkurence. „Obžalovaný znemožnil ostatním uchazečům, aby se k výběrovému řízení dostali, tím konkrétní firmy získaly výhodu,“ řekl dnes Chaloupka.

Naopak Žabkova obhájkyně Hana Marvanová v závěrečném návrhu uvedla, že obžalovaný v té době neměl výběrová řízení na starosti, a upozornila, že záchranné službě nevznikla žádná škoda. „Byla to administrativní pochybení, nejedná se trestné činy,“ řekla Marvanová. Do Dubaje podle obhajoba Žabka cestoval na odborný veletrh.

Okresní soud už dříve Žabku potrestal ročním vězením podmíněně odloženým na dva roky, pokutou 100.000 korun a zákazem činnosti v orgánech společností na pět let. Krajský soud ale rozsudek zrušil a případ vrátil okresnímu soudu k novému projednání.

Ohodnoťte tento článek!