Fajmon (ODS): EK vyzvala Ratha, aby podepsal dotaci pro Slaný

Hynek Fajmon - Poslanec EP

Evropská komise podle europoslance Hynka Fajmona (ODS) vyzvala středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD), aby neprodleně podepsal dotaci na modernizaci slánské nemocnice. Rath již více než rok odmítá podepsat smlouvu o čerpání řádně přidělené a sedmkrát zkontrolované dotace, sdělil v pátek Fajmon ČTK. Rath tvrdí, že zakoupené přístroje jsou předražené. Pokud to nebude napraveno, dotaci prý nepodepíše.

Eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn v odpovědi na Fajmonovu interpelaci údajně uvedl, že není přijatelné, aby formální schválení projektu bylo tak dlouho odkládáno. „Po předložení otázky pana poslance týkající se projektu Nemocnice Slaný požádala komise předsedu regionální rady, aby neprodleně přistoupil k podpisu smlouvy o poskytnutí dotace na tento projekt,“ stojí v odpovědi, kterou Fajmon poskytl ČTK.

Podle europoslance jde ze strany hejtmana o politickou mstu vůči městu, kde je ČSSD dlouhodobě v opozici. „Pokud by hejtman v těchto praktikách pokračoval, vystavuje celý kraj hrozbě zastavení celého Regionálního operačního programu Střední Čechy ze strany Evropské komise,“ obává se Fajmon.

Rath kritiku odmítá. ČTK potvrdil, že dostal od EK dopis s dotazem na důvody, proč dotace nebyla potvrzena. „Odpovím jim, že zakázka je předražená, a pokud toto nebude napraveno, pak to nepodepíšu,“ dodal.

Město mělo dostat téměř 54 milionů korun, které však dosud nezískalo. Rath se podle vedení Slaného domnívá, že byly zakoupené přístroje o 20 procent předražené. Vyplývá to prý z tabulky, kterou městu poslal v informačním dopise. V ní jsou podle radnice uvedeny vysoutěžené ceny, které krajský úřad porovnal s cenami přístrojů od jiné společnosti. „Kdyby to byla pravda, tak se ta firma mohla zúčastnit výběrového řízení,“ namítl již dříve bývalý slánský místostarosta Pavel Bartoníček (ODS).

Městská nemocnice loni za 58 milionů korun pořídila například novou počítačovou tomografii, několik rentgenů, endoskopickou věž, operační nebo porodní stoly. Kvůli nákupu nemocničního vybavení si vzalo úvěr, z něhož částku zaplatilo. Nyní však čeká na proplacení dříve schválených dotací.

ROP projekt nákupu nemocničního zařízení nemocnice ve Slaném schválil na konci roku 2009 společně s dalšími čtyřmi žádostmi. Byla mezi nimi například i žádost o nákup přístrojů do kladenské nemocnice, která podle hodnocení získala méně bodů než ta slánská.

Fajmon (ODS): EK vyzvala Ratha, aby podepsal dotaci pro Slaný
Ohodnoťte tento článek!