Přejít na obsah

Fakultní lékaři tisíce navíc nedostanou

zpět
24.2.2011
peníze, peněženka
zvětšitpeníze, peněženkaZdroj: www.innosight.com

peníze, peněženka | Zdroj: www.innosight.com

 

Doktoři, kteří vyučují mediky, mají větší část úvazku jako učitelé. Vláda chce v roce 2013 tarifní platy zdravotníkům zrušit.

Potvrzeno. Lékaři v nemocnicích budou brát od března o pět až osm tisíc korun hrubého více. Nové tarify včera schválila vláda, která tak naplnila dohodu ministra zdravotnictví Leoše Hegera s lékařskými odbory.

Na protestní akci Děkujeme, odcházíme vydělali i ostatní zdravotníci: v roce 2012 by jim měly platy stoupnout o deset procent. Samotní lékaři mají v roce 2013 dosáhnout na 1,5- až 3násobek průměrné mzdy. Vše v závislosti na vnitřních úsporách ve zdravotnictví.

Nevýhoda fakultních nemocnic

Podle nových tabulek si začínající lékař polepší o 5000 korun hrubého měsíčně, jeho délesloužící kolega o 6500 a nejzkušenější lékaři o osm tisíc. Jenže ve fakultních nemocnicích mnozí z nich uvidí ve výplatě za březen mnohem nižší nárůst platu. Velká část doktorů má totiž v nemocnici jen malý úvazek (například 0,2). Většinu pracovní doby totiž oficiálně tráví vyučováním na lékařské fakultě.

Realitou tedy je, že lékaři ve fakultní nemocnici dostanou plat podle nových tarifů jenom třeba z jedné pětiny a zbytek obdrží od školy (v tomto případě už navýšení neplatí). Nic na tom nemění skutečnost, že prací pro nemocnici stráví více času, než kolik odpovídá částečnému úvazku.

Například zkušený lékař specialista se 16 lety praxe, který pracuje na fakultě a v nemocnici má oficiálně úvazek 0,2, dostane od března přidáno 1300 korun hrubého.

Jeho kolega s 28 lety praxe, jenž vede oddělení kliniky ve fakultní nemocnici, si díky navýšení tarifních platů polepší pouze o 1600 korun hrubého měsíčně.

Část výdělku, který dostávají od fakulty, jim od března nijak nestoupne. Už nyní jsou přitom „školské platy“ lékařů nižší než ty tabulkové. A rozdíly se ještě zvětší. „Máme svůj rozpočet, se kterým hospodaříme. Platíme ale bohužel hůře než nemocnice,“ potvrdil HN děkan 1. lékařské fakulty Tomáš Zima. Jeho fakulta se podobně jako ty ostatní řídí při odměňování lékařů mzdovými předpisy univerzity, nikoli tabulkovými platy pro lékaře.

Nižší školské platy tak bere například většina starších lékařů, tzn. asistentů, docentů a profesorů v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Přesto se řada z nich do protestní akce lékařů Děkujeme, odcházíme zapojila.

„Vedli jsme vlastně takový romantický boj za zvýšení platů zdravotníků. Přitom můj zdravotnický úvazek je 0,2, takže zvýšení tabulkových platů, byť třeba i výrazně, mi udělá pár stokorun. Ale doufám, že bude do budoucna zaveden status univerzitní nemocnice nebo že se úvazky změní podle toho, jak skutečně pro nemocnici pracujeme,“ řekl Michal Mára, gynekolog z Všeobecné fakultní nemocnice.

Konec tabulek

Vyřešení problémů lékařů ve fakultních nemocnicích není jediným úkolem ministra Hegera.

Blíží se také rok 2013, kdy začne platit evropská směrnice, která omezí povolené množství přesčasů lékařů maximálně na 8 hodin týdně, tedy 32 za měsíc.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Autoři

Hana Škodová, Hospodářské noviny

Komentovat článek: Fakultní lékaři tisíce navíc nedostanou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Fakultní lékaři tisíce navíc nedostanou

Komentáře

dalších 5 komentářů
Ilona Není tady chyba ?platit lékaře navíc z e zdrav.pojišťovny  | 24. 02. 2011 19:18

Přece peníze mohou být různé- jak si mohou nemocnice , hlavně pro bílé pláště /perzonál/vydělat.Nebo jen ta hrstka /nespokojených lékařů /je placena státem-z pojišťoven??Proč z pojišťoven?Není možné z jiných zdrojů?Vždyť nemocnice i s pozemky převzali za hubičku ,s vybavením z pojišťoven,zřízením fotovoltajky,nízké náklady a využití další ..,

Chlorprothixen a co granty?  | 24. 02. 2011 13:35

soudě podle spolužáků - školských- jsou živi z grantů. honí se sice víc jak člověk z terénu, ale tuhle jsme se fotili na mejdanu 3D fotíkem, který cáluje MŠMT, neb se budou také fotit octomilky :-))). o cestovném, dietách a náhradách mzdy při následnách presentacích od Sydney po Tel Aviv nemluvě. Prostě - lékaři nejsou socky.

ikřž Co to kecáte,  | 24. 02. 2011 12:21

mylióny berou!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné