Fakultní nemocnice Brno má letos zatím ztrátu čtvrt miliardy Kč

Ilustrační foto; kalkulačka, daně

Fakultní nemocnice Brno má za prvních devět měsíců letošního roku ztrátu zhruba čtvrt miliardy korun. Podle jejího ředitele Romana Krause za to může úhradová vyhláška, kvůli níž dostává nemocnice méně peněz. Lékaři přitom musejí ošetřit stále stejný počet pacientů, mnoho případů je akutních.

FN Brno, největší nemocnice na jihu Moravy, do které jezdí i pacienti z části Vysočiny a Zlínského kraje, proto požaduje změnu vyhlášky.

„Předpokládali jsme, že účetní výsledek bude mít tento vývoj. Dostali jsme o 250 milionů korun méně a přitom aktivita nemocnice je stejná nebo vyšší. Děláme hodně akutních případů a není možné pacienty neošetřit, když je k nám přivezou,“ řekl ČTK Kraus. V nemocnici například funguje velké traumacentrum pro část Moravy a míří do ní lidé po nehodách z Vysočiny, jižní Moravy a části Zlínského kraje. Je tam transfuzní a tkáňové oddělení, radiologická klinika nebo interní kardiologická klinika.

Zřizovatelem FN Brno je ministerstvo zdravotnictví, základním zdrojem financí jsou peníze od pojišťoven. Podle vedení nemocnice tvoří více než 83 procent příjmů. Nemocnice má kvůli nedostatku peněz nyní v prodlení řadu faktur. Vedení FN Brno přijalo řadu opatření, přesto se nepodařilo deficit dostatečně snížit. Lékaři například nedostali přidáno, optimalizovalo se praní prádla, navýšila cena obědů pro zaměstnance a ceny energií se daří snižovat díky elektronickým aukcím.

Úlevu podle Krause přinese až změna vyhlášky. Hlavní změnou by podle něj měly být stejné příspěvky od pojišťoven pro všechny fakultní nemocnice. „Požadujeme, aby všechny fakultní nemocnice dostávaly za stejné úkony stejné peníze. Nyní jsou v platbách velké rozdíly a nemocnice v Brně dostávají nejméně,“ uvedl Kraus. Podle něj mají jednání o změně vyhlášky nyní příznivý vývoj.

Nová úhradová vyhláška platí od ledna. V polovině roku byla polovina fakultních nemocnic v ČR ve ztrátě, polovina hospodařila vyrovnaně nebo se ziskem. Velké potíže má také druhá brněnská fakultní nemocnice, nemocnice u sv. Anny. K 30. červnu vykazovala ztrátu zhruba 124,5 milionu korun.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!