Fakultní nemocnice Brno má novu magnetickou rezonanci za 37 mil. Kč

Přes 37 milionů korun stála nová magnetická rezonance, kterou získala Fakultní nemocnice Brno. Nahradila jí deset let starou rezonanci, která už technicky nevyhovovala. Řekl to náměstek ředitele Vlastimil Válek.

Podle Válka budou moct lékaři díky modernímu přístroji provádět vyšetření, která dosud nemohli. Je to například vyšetření srdce nebo funkcí mozku. Namísto 20 pacientů jich denně stihnou zhruba 25. Zkrátí se i doba vyšetření hospitalizovaných a zvýší se počet prohlédnutí u akutních případů.

Fakultní nemocnice Brno má celkem čtyři rezonance, dvě v Dětské nemocnici na Černopolní ulici a dvě v hlavním areálu v Bohunicích. Přes 20 let starou rezonanci vyměnili v Bohunicích loni, letos přišla na řadu druhá. Náklady pokryla z 80 procent dotace z Evropské unie, zbytek byl ze státního rozpočtu.

Podle Válka je přístroj mnohem modernější než ten starší. „Na tom starém jsme prováděli standardní vyšetření mozku nebo kloubů. Na tom novém můžeme vyšetřit funkce mozku a srdce a vlastně cokoliv,“ uvedl Válek. Rezonance dále slouží při vyšetření páteře, orgánů nebo pacientům s nádory.

Přístroj funguje pro plánované pacienty od 07:00 do večerních hodin. Lékaři berou i akutní případy například při úrazech páteře. Hospitalizovaní lidé ale někdy čekají na vyšetření magnetickou rezonancí i několik dní. „Naším cílem je nabídnout hospitalizovaným pacientům co nejkvalitnější vyšetření v co nejkratší době. Mojí snahou bude, aby čekali maximálně tři dny. Zvětší se i prostor pro akutní vyšetření,“ doplnil Válek. Kratší vyšetření trvá zhruba půl hodiny, složitější se může natáhnout i na dvě hodiny.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!