Přejít na obsah

Fakultní nemocnice Brno opraví za půl miliardy psychiatrii

zpět
7.7.2017
stavba, rekonstrukce
zvětšitstavba, rekonstrukceZdroj: Shutterstock

stavba, rekonstrukce | Zdroj: Shutterstock

 

Fakultní nemocnice Brno plánuje rekonstrukci psychiatrické kliniky za půl miliardy korun.

Budova je ve velmi špatném technickém stavu, řekl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Podle něj by se mohlo začít stavět v příštím roce, práce potrvají 28 měsíců. Náklady na projekt pokryjí Evropská unie a ministerstvo zdravotnictví.

Práce zahrnují celkovou rekonstrukci budovy a přístavbu dvou částí objektu. „Rekonstrukce bude za provozu kliniky celkem ve třech etapách. Základní myšlenkou návrhu bylo ponechat v co největší míře stávající pavilon G tak, jak byl původně navržen, a rozšířit ho o dvojici nízkopodlažních hmot vytvářejících uzavřená atria,“ řekl Žára.

Podle něj se tím plně zachová využití současného objektu. „Po rekonstrukci bude i nadále vyhovovat pro daný provoz a současně se vytvoří nové kapacity pro zkvalitnění péče,“ uvedl Žára. V návrhu se promítá i řešení dočasného umístění vybraných provozů i požadavky na energetickou úspornost staveb. Dalším požadavkem je umístění lůžkových jednotek s přímou vazbou na park, který je součástí investice.

První podlaží budovy je podle Žáry téměř v havarijním stavu, je nedostatečná hydroizolace spodní části stavby. Okna jsou původní, netěsní a mnohé nejdou otevírat. Vysoké jsou provozní a energetické nároky. „Téměř havarijní jsou i vnitřní rozvody, jako voda, kanalizace a nedostatečně dimenzované rozvody elektřiny,“ uvedl Žára. Kvalita prostředí má podle něj přitom přímý vliv na úspěšnost léčby.

Z celkových nákladů by 95 procent měla pokrýt Evropská unie a zbylých pět procent ministerstvo zdravotnictví. Klinika má ročně asi 1300 hospitalizovaných případů. Nejčastější diagnózy jsou podle Žáry deprese, schizofrenie, stresové a zátěžové situace, ale i poruchy příjmu potravy.


Komentovat článek: Fakultní nemocnice Brno opraví za půl miliardy…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné