Fakultní nemocnice Brno testuje přístroj pro selhání ledvin

Fakultní nemocnice Brno jako první zařízení v České republice testuje přístroj, který při akutních stavech podporuje nebo nahrazuje činnost ledvin.

Podle mluvčího nemocnice Pavla Žáry má zařízení přístroj zapůjčený. Pokud se osvědčí, zváží jeho zakoupení. Testoval ho zatím na jedné pacientce. Přístroj mají k dispozici lékaři na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. „Byl použitý u polytraumatizované pacientky s multiorgánovým selháváním. Využívá se při náhradě ledvinových funkcí u kriticky nemocných lidí například po úrazu, při popáleninách a podobně,“ uvedl Žára.

Podle něj se přístroj použil poprvé v České republice. „Je velmi lehce ovladatelný a je to nejmodernější přístroj v této kategorii, který umožňuje maximální individualizaci léčby,“ uvedl Žára. Nemocnice se ho chystá použít i u dalších pacientů. „Budeme ho mít nějakou dobu v zápůjčce. Potom vše vyhodnotíme a případně ho pořídíme,“ dodal mluvčí. Fakultní nemocnice Brno slouží mimo jiné také jako traumacentrum pro příjem urgentních případů. Často v ní končí pacienti po úrazech způsobených například při nehodách.

Ohodnoťte tento článek!